Guido z Arezza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Guidův pomník v Arezzu

Guido z Arezza, též Guido Aretinus nebo Guido da Arezzo či Guido Monaco nebo Guido D'Arezzo (991/9921050) byl benediktinský mnich z italského městského státu Arezzo a přední středověký hudební teoretik.

Zdokonalil moderní hudební notaci používající (zpočátku jednolinkovou) notovou osnovu, která nahradila (bezlinkovou) neumatickou notaci.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mnich Guido

Guido z Arezza, zvaný též mnich Kvido (Guido Monaco) byl významný hudební teoretik a je považován za zakladatele moderní hudební notace a zavedení tetragramu (čtyřlinkové notové osnovy), která nahradila předchozí adiastematickou notaci. Jeho traktát Micrologus byl ve středověku druhým nejrozšířenějším pojednáním o hudbě po Boëthiových spisech.

Guido se narodil kolem roku 991[1]. Místo jeho narození není jisté: Arezzo, Ferrara, Pomposa, Talla jsou některé z míst, které si dělají nároky být jeho rodištěm. V letech 1026 až 1032 jej papež Jan XIX. pozval do Říma, aby mu své dílo vyložil. Zemřel kolem roku 1050.

Spisy[editovat | editovat zdroj]

Je autorem hudebně-teoretických spisů Micrologus, Prologus in Antiphonarium a Epistola, považované za základní pojednání o hudbě středověku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nedávné výzkumy datují Micrologus do roku 1025 nebo 1026. Protože Guido v jednom z dopisů napsal, že jej sepsal ve věku třiceti čtyř let, jeho datum narození se odhaduje na roky 991 až 992.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Guido monaco na italské Wikipedii.