Notová osnova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Musical staff

Musical staff

Musical staff

Musical staff

Notová osnova je systém složený z pěti hlavních čar (linek) a čtyř mezer určený k zaznamenání notového zápisu (not, pomlk a ostatních hudebních znamének).

Kromě pěti hlavních linek může obsahovat navíc pomocné čáry, jejichž délka však pouze mírně přesahuje samotnou notu. Nota může být umístěna na lince i v mezeře. Noty v notové osnově se čtou zleva doprava.

Hlavní čáry notové osnovy se počítají zezdola nahoru, pomocné čáry se počítají ve směru od hlavních čar (když jsou pod osnovou, počítají se směrem dolů, když jsou nad osnovou, počítají se směrem nahoru).

Příklad

Na přesné určení notového zápisu je potřeba klíč, který se nachází na začátku každého řádku. Klíč určuje tzv. referenční notu, od které se poté počítají všechny ostatní noty. Klíče se zpravidla volí tak, aby notový zápis obsahoval co nejméně pomocných čar.

Do notové osnovy se zapisují jednotlivé tóny tak, jak za sebou následují v diatonické stupnici ve směru zezdola nahoru a to střídavě na čáry i do mezer (když je první tón stupnice na čáře, druhý je v mezeře, třetí zase na čáře, atd.). Například pro stupnici C-dur v houslovém klíči je „jednočárkové C“ na první pomocné čáře, následuje tón „d,“ který je pod první linkou, „e“ je na první lince, „f“ je v první mezeře, „g“ je na druhé lince, „a“ je v druhé mezeře a „h“ je na třetí lince.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Notová osnova na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]