Great Pacific Garbage Patch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pozice Great Pacific Garbage Patch

Great Pacific Garbage Patch či Pacific Trash Vortex je místo zvýšené koncentrace mořského odpadu, který se zde nahromadil kvůli Severopacifickému subtrobickému víru. Anglický název je v českých médiích překládán jako Velký pacifický odpadkový pás, Velký pacifický odpadkový flek, Velká tichomořská odpadková skvrna nebo Tichomořský odpadkový vír.

Skvrna se nachází zhruba mezi 135. a 155. stupněm západní délky a 35. až 42. stupněm severní šířky. Na tom, jak přesně je tato oblast velká, nepanuje všeobecná shoda, dost záleží na tom, jakou koncentraci odpadků v mořské vodě lze považovat za problematickou. V zásadě se za součást skvrny považuje ta část oceánu, kde je koncentrace odpadu větší než průměr.

Skvrna se skládá především z malých úlomků různých plastů a chemických kalů. Není viditelná ze satelitních snímků, vzhledem k tomu, že plast a kal přejímají barvu oceánu, ve kterém plavou.

Kvůli fotodegradaci plastů, které se tak rozpadají na menší a menší kousky, vstupují umělé látky do potravního řetězce prostřednictvím živočichů, kteří se živí planktonem - tito živočichové přirozeně nedokážou při filtraci vody odlišit částečky plastů od částeček planktonu.

V mnoha oblastech je koncentrace plastů až sedmkrát větší než koncentrace zooplanktonu. Obavy vzbuzují především chemické látky, které se z plastů mohou vyloučit, zejména polychlorované bifenyly, bisfenol a deriváty polystyrenu. Vědecké výzkumy zjistily, že u některých ryb z této oblasti je narušena produkce hormonu estradiolu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Moore, Charles (2 October 2002).  "Great Pacific Garbage Patch". Santa Barbara News-Press. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Great Pacific Garbage Patch na anglické Wikipedii.