François Boucher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
François Boucher, portrét od Gustafa Lundberga
Portrét Madame Pompadour, 1758

François Boucher (29. září 1703, Paříž30. května 1770, Paříž) byl francouzský malíř, jeden z hlavních představitelů rokokové malby. Pracoval i jako dvorní portrétista Madame de Pompadour. Byl též výborným kreslířem, jeho způsob kresby připomíná Rubense a Watteaua.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

[1] François Boucher se narodil 29.září 1703 v Paříži jako syn kreslíře vzorků pro medaile a mědirytce.Od něj získal první umělecké poučení pro svoji tvorbu.Pak strávil řadu let na Akademii u malíře fresek Lemoyna a u mědirytce J.F.Carse.V té době vytvořil rytiny podle Watteauových obrazů a z tohoto vlivu se již nikdy nevymanil.V r. 1723 získal Římskou cenu a v r. 1727 podnikl cestu do Itálie,kde se seznámil s Tiepolovými freskami,které na něj učinily hluboký dojem a ovlivnily jeho další malířský vývoj.Podle některých pramenů vytvořil Boucher přes 10 000 kreseb a nepřeberné množství obrazů.V jeho vlastním díle hrají důležitou roli i gobelíny pro manufakturu v Beauvais.

V Boucherově díle najdeme rozličná témata,jsou to mimo jiné portréty,historické a mytologické obrazy i pastorální scény.Jeho volba barev je rafinovaná,náměty jsou velmi smyslné a v portrétech jde Boucherovi především o elegantní pózu modelu,nikoli o psychologii.Díky těmto schopnostem byl Boucher považován za jednoho z nejlepších malířů své doby.

Již v průběhu Boucherova života se ozývaly kritické hlasy,předhazující mu jeho vyumělkovanost a nepřirozenost.Jeden z nejhalasnějších kritiků Denis Diderot obvinil Bouchera z toho,že maluje ženy jako prostitutky a nadbíhá vkusu šlechty.Diderot se zapříčinil o to,že veřejnost Bouchera na konci života více odsuzovala než obdivovala.

François Boucher zemřel 30.května 1770 v Paříži.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

  • Herkules a Omfalé – 1724 (Puškinovo výtvarné muzeum, Moskva)
  • Diana odpočívající po koupeli – 1742 (Louvre, Paříž)
  • Venuše s kupidy – 1751 (Metropolitní muzeum umění, New York)
  • Pán a Seléné – 1759
  • Triton a Nymfy – 1763 (Louvre, Paříž – kresba)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slovník svět.malířství, Odeon 1991