Flat coated retrívr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Flat-Coated retrívr)
Skočit na: Navigace, Hledání
Flat coated retrívr
Flat-Coated Retriever large.jpg
Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost 25 - 36 kg
výška † 45 - 62 cm
barva Černá nebo játrová
Klasifikace a standard
skupina FCI Retrívři a vodní psi
sekce FCI Retrívři
† výška uváděna v kohoutku

Flat coated retrívr je psí plemeno pocházející z Velké Británie. Patří do skupiny retrívři a vodní psi, do sekce retrívři a jeho využití je jako společník, sportovec i lovecký pes.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vyvinulo se ve Velké Británii, a to v 19. století křížením novofoundlandského psa, labradorského retrívra a irského setra a nejspíše i border kólie. Není přesně znám důvod, proč bylo toto plemeno vyšlechtěno, ale používalo se k lovům nebo jako přinašeč sestřelených ptáků z vody. Oficiální a aktuální standard byl vydán až v roce 2009, do této doby prošlo plemeno mnohými změnami. Dnes se využívají jako canisterapeuti, záchranáři, lovci, nebo jen jako společník.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Jsou výrazní svojí dlouhou a jemnou srstí, která vyžaduje častou péči. Ta dobře izoluje proti vodě i zimě. Celkově je to pes lehčí stavby těla s lehkou kostrou a elegantním držením těla. Hlava je půvabně modelovaná, dlouhá. Stop je mírný, spíše nezdůrazněný. Uši jsou svislé, malé a dobře nasazené. Krk dlouhý, dobře osvalený a srst na něm nevytváří límec. Hřbet je dlouhý, spíše úzký nebo středně široký. Ocas krátký, rovný a dobře nasazený. Nohy dlouhé, lehké.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Skvěle vyrovnané a přátelské plemeno. Neútočí, nikdy není agresivní a je to ideální rodinný pes - lehce se cvičí, je bystrý a inteligentní a k tomu všemu má ještě skvělý vztah k dětem i k jiným zvířatům. Není to dobrý hlídač, i když je pravda, že každého návštěvníka by nejspíše ulízal k smrti. Má rád vodu a pohyb, je to skvělý aportér a oproti ostatním retrívrům má vyvinuté lovecké pudy. Svoji rodinu miluje a odloučení od ní je pro něj velmi stresující.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst potřebuje každodenní kartáčování a pročesávání, není nutné zastřihovat. Neměla by se často mýt šamponem, protože by ztratila svoji přirozenou mastnotu, což by vedlo ke způsobení problémů s kůží. Drápky by se občas měly zastřihávat, do uší se nemusí nijak zasahovat. Jakožto lovecký pes potřebuje pohyb, ale nevyžaduje ho a je schopný se přizpůsobit majiteli.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Má mnoho způsobů využití - lovecký pes, přinašeč, záchranář, canisterapeut nebo jen společník na doma. Je dobrý v psích sportech, od agility, po dogdancing až po dogfrisbee. Díky lehkému cvičení se ale dá využívat prakticky na vše - včetně sportovní kynologie.