Anglický kokršpaněl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anglický kokršpaněl
EnglishCockerSpaniel simon.jpg

Anglický kokršpaněl

Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost cca 12,5–14,5 kg
výška † psi: 39–41 cm
feny: 38–39 cm
barva zlatá
černá<br /vícebarevní
Klasifikace a standard
skupina FCI 8: Slídiči, přinášeči a psi vodní
sekce FCI 2: Slídiči (s pracovní zkouškou)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Anglický kokršpaněl (anglicky English Cocker Spaniel) je jedno z nejstarších plemen loveckých psů – slídičů. Název se odvozuje od anglického slova woodcock (sluka). Je to oblíbený společenský a výborný lovecký pes, který je schopen slídit i aportovat.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl vyšlechtěn okolo 18. století ve Velké Británii, šlechtění bylo úmyslné ale i tak se nám dochovalo je předcích tohoto plemene jen pramálo zmínek. Vyšlechtěno bylo k lovu pernaté zvěře (ptáci, vodní zvířata) a k přinášení předmětů z vody. Původně se všichni slídící psi nazývali „španělé“. Později z nich byly zformovány dva druhy plemene. Španělé malého vzrůstu byli předurčeni k nahánění lovených ptáků, především sluk, z hustého porostu keřů, kde by to vysoký pes nezvládl. Začátkem 19. století existovaly dva druhy španělů:

  1. větší (nad 25 liber) a rychlejší, tj. "springeršpaněl",
  2. menší "kokršpaněl".

Jako samostatné plemeno bylo uznáno v roce 1883 a první standard vydá v roce 1902[1]. První psi byli do České republiky přivezeni v roce 1913, a to fena Baronesa. Další psi následovali hned několik let po ní.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to robustní pes, ale velmi lehký a lehce se pohybující. Má celé tělo dobře osvalené. Celé tělo pokrývá delší a mírně kadeřavá srst, většinou jednobarevná, avšak, vyskytují se i vícebarevné varianty, většinou s bílým podkladem a černými znaky. Obvyklé zbarvení je však zlaté a černé.

Hlava je vyvážená, s malou mozkovnou a delším čumákem. Jemně řezaná. Temeno a nos mají stejnou délku, čumák je hranatý. Oči nesmějí být světle zbarvené, mají mít tmavohnědý odstín a kulatý tvar. Bělmo je u nich vidět. Stop je výrazný, ale ne přehnaně. Uši jsou nasazeny nízko, jsou dlouhé a porostlé dlouhou, hedvábnou srstí. Spadají volně až pod líce.

Krk je středně dlouhý, široký a osvalený. Také rovný. Hřbet je široký, žebra by neměla být vidět, ale měla by jít dobře nahmatat. Krk na něm sedí pevně a přechod není viditelný. Ocas je v jedné rovině s linií hřbetu, je středně dlouhý a u kořene je stejně silný jako špička. Srst na něm může vytvářet prapor.

Anglický kokršpaněl dorůstá do výšky 41 cm v kohoutku, čímž se řadí mezi středně velká plemena.Hmotnost standard neuvádí, ale pohybuje se okolo 15 kg.[2]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Je to velmi aktivní, hravý a veselý pes, oblíbený po celém světě právě pro svoji povahu a schopnost rychle se učit. Je bystrý, rychlý a vždy rychle pochopí, co po něm chcete. Stejně jako pudlové, i toto plemeno využívají lidé a cvičí jej do cirkusu. Je také milý a přátelský. Je vhodné chovat jej s více psy, kvůli své nekonfliktní povaze. Bez svého pána může být trochu nervózní, ale v jeho přítomnosti hned ožije.

S dětmi vychází toto plemeno skvěle — hraje si s nimi, mazlí se, učí se zábavné povely... Je schopný je i respektovat a být k nim loajální. Má je velmi rád a je nekonfliktní, pokud se ale má seznámit s kojencem, bude si chtít hrát a tak je dobré postupovat po krůčcích.

Ostatní zvířata pro anglického kokršpaněla nejsou problém a dobře s nimi vychází. Velmi přátelský je i k ostatní psům a nechová se k nim dominantně, což je velkým "+" v seznamování.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anglický kokeršpaniel na slovenské Wikipedii.

  1. Tato informace pochází z webu fci.cz
  2. Odstavec o vzhledu je výtahem z oficiálního platného standardu plemene anglický kokršpaněl dle FCI.