Ernani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ernani
Základní informace
Žánr opera
Hudba Giuseppe Verdi
Libreto Francesco Maria Piave
Počet dějství 4
Originální jazyk italština
Literární předloha Victor Hugo: Hernani
Datum vzniku 1843-44
Premiéra 9. března 1844, Benátky, Teatro La Fenice

Ernani je název opery Giuseppe Verdiho z roku 1844. Autorem libreta je Francesco Maria Piave na motivy dramatu Victora Huga.

Jedná se o čtvrtou Verdiho operu (následující bezprostředně po Nabuccovi), která byla poprvé uvedena 9. března 1844 v Benátkách.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Ernani je lyrická opera o čtyřech dějstvích. Její děj se odehrává na počátku 16. století ve Španělsku.

První dějství[editovat | editovat zdroj]

De Silva připravuje (proti její vůli) svatbu se svou mladou příbuznou Elvírou. Do Silvova hradu vstupuje král Carlos a snaží se Elvíry násilím zmocnit, ta se mu brání s nožem v ruce. Do toho všeho vstupuje bandita Ernani - přišel pro Elvíru, kterou miluje (tento cit je ostatně v tomto případě vzájemný). Souboj Ernaniho s králem je přerušen příchodem Silvy, který se chystá vypořádat se všemi vetřelci. Král slibuje Ernanimu milost, ten ale odmítá a prchá, když před tím slibuje Elvíře, že se pro ni vrátí.

Druhé dějství[editovat | editovat zdroj]

Ernani se v přestrojení vkrade znovu do Silvova domu. Je následován pronásledovateli v čele s králem - ten nechává dům prohledat, ale Ernaniho nenajde. Král si bere od Silvy Elvíru jako rukojmí místo Ernaniho. Po jeho odchodu Silva nejprve s Ernanim bojuje, ale když se dozví, že král usiluje o Elvíru, svolává svůj lid do zbraně. Ernaniho propouští, aby se mohl pomstít králi, ale pod podmínkou, že Ernaniho život mu nadále patří - až Ernani uslyší zvuk Silvova rohu, musí spáchat sebevraždu.

Třetí dějství[editovat | editovat zdroj]

Při korunovaci Carlose německým císařem u hrobky Karla Velikého jsou králem přistiženi vzbouřenci včetně Silvy a Ernaniho a odsouzeni k smrti. Ernani se prohlašuje svým pravým jménem - Jan z Aragonu a žádá rytířskou smrt. Na prosbu Elvíry je Ernani osvobozen a v rámci oslav korunovace spojen s Elvírou, což vzbuzuje zášť Silvy.

Čtvrté dějství[editovat | editovat zdroj]

V Ernaniho paláci se chystá svatba Elvíry s Ernanim. V tom za troubení rohu vstupuje Silva a žádá Ernaniho život podle uzavřené přísahy. Přes prosby Elvíry se Silva nenechá obměkčit a Ernani umírá vlastním nožem, následován na onen svět v těsném závěsu i nešťastnou Elvírou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HOSTOMSKÁ, Anna. Opera : průvodce operní tvorbou. 10.., doplněné vyd. Praha : NS Svoboda, 1999. ISBN 80-205-0578-4. S. 93-94.  
  • WARRACK, John; WEST, Ewan. Oxfordský slovník opery. Překlad Jaroslav Holba. Praha : IRIS, 1998. ISBN 80-85893-14-2. S. 146.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]