Cihelna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
V této části výroby je hmota řezána na požadovaný tvar cihly, kdy je následně podrobována kontrole kvality a na pásovém dopravníku přesunována k naložení do sušárny
Tento článek pojednává o výrobně cihel. Další významy jsou uvedeny v článku Cihelna (rozcestník).

Cihelna je místo, kde se vyrábějí, vypalují a skladují cihly k následné expedici.

Výrobní postup[editovat | editovat zdroj]

Výrobní postup se skládá z několika částí, který můžeme rozdělit na získávání suroviny v podobě cihlářské hlíny až po expedici ke koncovému zákazníkovi.

Výroba cihly začíná na místě, kde se vytěžená hlína dostává na pásový dopravník, který ji přivádí do první části výrobního závodu, ve kterém je hornina drcena a smíchávána s vodou, čímž se vytváří hmota, která je vhodná k vytvarování do požadovaného tvaru. Po odstranění velkých částí ze suroviny je transportována k lisu, který ji upravuje do požadovaného tvaru.

Na výstupu z lisu přes speciální formu je budoucí cihla vytvarována a pokračuje přes dopravník k místu, kde je nařezána na požadovanou velikost a kde dochází k nejdůležitější části kontroly kvality cihly, jelikož zde je možno ještě odhalit špatně vytvořenou cihlu, odstranit jí před vypálením - materiál znovu použít a tím pádem se vyhnout finanční ztrátě.

Následně je cihla dopravena na místo, kde se naloží na stojan, který bude po dobu 1 až 2 dnů umístěn v sušárně, kde bude za teplot okolo 150 °C vysušena.

Po vysušení jsou cihly vysunuty a automatickým provozem překládány z podstavce na palety a následuje jejich omotání fólií a expedice do skladovacího místa mimo výrobní objekt. Posledním krokem je naložení zboží pomocí vysokozdvižného vozíku na kamion a následná expedice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]