Caterpillar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hydraulické demoliční nůžky na podvozku CAT 365B L. Rameno 30 m dlouhé

Caterpillar Inc. (NYSECAT) je americká společnost, jejíž sídlo je v městě Peoria ve státě Illinois. Tato společnost je často označována zkratkou CAT.

Firma byla založena v roce 1925 a zabývá se těžkým strojírenstvím, zejména výrobou zemních strojů (buldozery, bagry) a strojů pro těžební průmysl. Významná je také výroba dieselových a plynových motorů a plynových turbín pro různé použití.

Caterpillar je jednou ze 30 společností, obsažených v akciovém indexu Dow Jones Industrial Average.

Působení v Česku[editovat | editovat zdroj]

Výhradní zástupcem CAT v Česku je firma Phoenix-Zeppelin. Caterpillar také zajišťuje financování dodávek svých zařízení prostřednictvím české pobočky CAT Financial Services ČR.

Caterpillar je od 90. let 20. století také největším dodavatelem dieselových motorů používaných při modernizacích (případně i novostavbách) drážních vozidel v Česku. Pro posílení tohoto segmentu vstoupila v roce 2004 firma Phoenix-Zeppelin majetkově do společnosti ČMKS holding, což je nejvýznamnější česká firma v oblasti modernizací a remotorizací lokomotiv.

Caterpillar 8. července 2011 koupila za 8,8 miliardy dolarů firmu Bucyrus International a spolu s ní i její Ostravskou odbočku, bývalé OKD Bastro.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]