Brian May

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brian May
Brian May v roce 1977
Brian May v roce 1977
Základní informace
Rodné jménoBrian Harold May
Narození19. července 1947 (76 let)
Anglie Hampton, Middlesex, Anglie
ŽánryRock,Hard rock,Progressive rock
PovoláníHudebník, skladatel, producent, astrofyzik
NástrojeKytara, zpěv, klavír
Aktivní roky1965 - současnost
VydavateléHollywood, Parlophone
Příbuzná témataQueen, Queen + Paul Rodgers, Smile
Významná dílaWe Will Rock You
Who Wants to Live Forever
The Show Must Go On
I Want It All
Too Much Love Will Kill You
OceněníAudience Award for Most Popular Show (2011)
honorary doctor of the University of Exeter
honorary doctor of the University of Hertfordshire
Řád britského impéria
komandér Řádu britského impéria
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Anita Dobsonová (od 2000)
Webbrianmay.com
Významný nástroj
Red Special, Fender Telecaster, Ovation Pacemaker 12 string
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brian Harold May CBE (* 19. července 1947, Hampton, Anglie) je uznávaný britský rockový kytarista a astrofyzik známý hlavně svým působením v legendární kapele Queen. Věnuje se fyzice, od roku 2008 do roku 2013 byl kancléřem liverpoolské Univerzity Johna Moorese.[1] V posledních letech vystupuje s obnovenou skupinou Queen se zpěvákem Adamem Lambertem.

Kytara, kterou již v mládí zhotovil společně s otcem, dokazovala, že je neobyčejně talentovaný hudebník a používal ji po celou dobu vystupování skupiny. Na hmatníku byly například použity matčiny perleťové knoflíky.

Je autorem mnoha klasických titulů Queen jako Now I'm Here, Tie Your Mother Down, We Will Rock You, Save Me a Who Wants To Live Forever. Zvuk jeho kytary je na hudbě skupiny Queen stejně nenapodobitelný jako hlas Freddie Mercuryho.

Brian May v roce 1979

Na tuto kytaru hrál i v časech největší slávy skupiny Queen. Název kytary je „Red special“ podle barvy. Brian zkoušel různá trsátka, aby byl zvuk kytary dokonalý, nejvíce se mu však osvědčila šestipence (kterou mimochodem prodávají na oficiálních stránkách Queen). Jeho nejoblíbenější zesilovač bylo kombo firmy Vox AC30 (několik v sestavě za sebou).

Brian působil během studií fyziky v několika kapelách, ale nikde to nebylo ono. Pak se rozhodl podat si inzerát, na který se mu přihlásil Roger Taylor a tím spolu vytvořili skupinu Smile, která po menším úspěchu zanikla. Zpěvák kapelu opustil, nahradil ho Freddie Mercury, brzy se přidal baskytarista John Deacon a to byl zrod skupiny Queen.

Kapelu Smile Brian založil s Timem Staffelem, který byl zpěvák a Roger Taylor je doprovázel na bicí. Poté se ale kvůli neshodám na hudebním stylu rozešli a Tima nahradil jeho spolubydlící z koleje. Zpěvák původem ze Zanzibaru z Tanzanie, Farrokh Bulsara, známější jako Freddie Mercury.

Reference

Externí odkazy