Bosky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Otisky zdravých chodidel

Bosky, naboso neboli bosá chůze – znamená chodit či být bez bot. Ochrana nohy, sociální podmínky a móda přinesly chůzi v botách. Nošení bot je výlučně lidskou charakteristikou, s výjimkou např. kování koní.

Zdravotní důsledky[editovat | editovat zdroj]

Chůze bosky má svá rizika i přínosy. Obuv chrání před zraněními, odřeninami, škrábnutími a píchnutími různých předmětů (sklo, kameny, trní a další). Chrání před zraněními od jedovatých rostlin a zvířat a chrání před parazity, kteří mohou proniknout do případných ran. U bosé nohy hrozí také dermatofytóza tam, kde může růst plíseň (lázně, veřejné sprchy), pakliže je nedesinfikovaná noha zavřena v nedesinfikované botě.

V chladném počasí má obuv funkci tepelné ochrany a za mrazů chrání před omrzlinami. Další problémy které může způsobit chůze bosky jsou dočasné bolesti ve svalech, achilovy šlachy. I puchýře se mohou objevit v prvních týdnech chůze bosky, než kůže zesílí, pakliže člověk nedodrží zásadu postupného přivykání. U osob s diabetem může být bosá chůze vzhledem k citlivosti na poranění riskantní.

 • Studie z roku 2006 zjistila, že boty mohou zvyšovat tlak na kotníky a kolena a že dospělí s osteoartritidou mohou mít z chůze bosky prospěch.[1]
 • Studie z roku 2007 s názvem, "Shod Versus Unshod: The Emergence of Forefoot Pathology in Modern Humans?", publikovaná v podiatrickém časopise The Foot, zkoumala 180 moderních lidí a srovnala jejich chodidlo s 2 000 starších chodidel. Závěr zněl, že před tím, než se objevily boty, lidé měli zdravější nohy.[2]
 • Studie z roku 1991 zjistila, že děti, které nosí boty byly třikrát náchylnější k ploché noze než ty, které boty nenosily. Lidé, kteří chodí běžně bosky mají silnější chodidlo s lepší pohyblivostí. Mají méně deformit jako plochá noha, vbočený palec a méně si stěžují na bolesti.[3][4]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Některé sporty jsou provozovány převážně bosky, jiné mohou být bosky i v obuvi: plavání, vodní pólo, bojové umění, gymnastika, jóga, plážový volejbal, vodní lyžování, surfování, ale i pěší turistika. Běh bosky je převážně rekreační, ze špičkových běžců je připomínán Abebe Bikila a Zola Budd.

Také český běžec René Kujan trénuje běh naboso. [5]

Turistika v přírodě[editovat | editovat zdroj]

V USA i některých zemích Evropy (včetně ČR) jsou skupiny, které organizují a provozují bosou turistiku. V německy mluvících zemích jsou oblíbené BarfussParky nebo Barfußpfad, které nabízejí návštěvníkům možnost bosé chůze za relaxačním účelem.[6][7] Parky a stezky vznikají také i v České republice[8][9]

Alternativa[editovat | editovat zdroj]

Alternativou pro chození bosky je nosit boty s minimální podrážkou (mokasín), které umožňují stejný pocit při chůzi jako být bos, ale chrání kůži před zraněním, a zašpiněním. V současnosti se při výrobě bot klade důraz na flexibilitu a přirozenost chůze za dodržení principu ochrany chodidla.

Náboženské aspekty[editovat | editovat zdroj]

Umění, zábava[editovat | editovat zdroj]

Bosé nohy nahrazující handicap[editovat | editovat zdroj]

Právo[editovat | editovat zdroj]

Nošení bot je znamením civilizace. V pracovním či obchodním styku může pravidla dress code určovat zaměstnavatel zaměstnancům, ne zákazníkovi. V USA bývají nápisy "No Shoes, No Shirt, No Service" (Bez bot a trička nebudete obslouženi), uvádí se, že je to reakce na módu hippies 60. let, kdy chůze bosky byla spojována s undergroundem. Mnoho dnešních obchodů, restaurací a jiných veřejných prostor nedovoluje lidem vstoupit bosky.[20]

Řízení dopravních prostředků není ve většině zemí bosky zakázáno. Jako protiargument se však uvádí, že bosé řízení může zvyšovat nehodovost, protože noha může uklouznout na pedálu, v horku může cítit nepohodu při kontaktu s pedály, chodidlo se může se rychleji unavit při dlouhých trasách. Bosí řidiči však tyto protiargumenty nepopisují.

Známé osobnosti bosky[editovat | editovat zdroj]

Stručný výtah z Metodiky turistiky naboso[editovat | editovat zdroj]

Pro Klub Českých turistů (KČT) zpracoval Mgr. I. Slouka, www.turistikanaboso.cz . Tento výtah nenahrazuje plnou verzi metodiky.

1)       Motivace k chůzi naboso

·         Chůze naboso skýtá zdravotní pozitiva (pohoda, odstranění bolestí, zlepšení imunity, akupresura apod.), dodá výletu třetí rozměr (vnímání teploty a materiálů povrchu cesty). Je vhodná i pro děti a zrakově postižené (s průvodcem).

·         Nohy nejsou nevzhledné, páchnoucí a nedokonalé pařáty, které je nutno stále chránit a podpírat jejich klenbu. Jde o 6 milionů let vyvíjené mistrovské dílo evoluce.

·         Moderní obuv Evropa zná jen ca 500 let a ještě méně let lidé nosí boty stylem „všichni, všude a pořád“. Nošení bot je nepřirozené a prokazatelné zdravotně závadné (mrzačení a zeslabení nohou, působení bolestí, líheň mikroorganizmů, deformace chůze apod.).

2)       Bezpečnost

·         V určitých situacích (extrémní činnosti, povrch či teploty na trase) má obuv své ochranné opodstatnění. Není nutné ji však nosit vždy a všude.

·         Běžná přírodní rizika jsou relativně vzácná a přijatelná. Raději se zeptejte svého lékaře, nemáte-li k chůzi naboso nějakou zdravotní kontraindikaci.

·         Přiměřeně dávejte pozor, kam šlapete, choďte v bezpečném prostředí, preferujte přírodní nekamenité povrchy.

·         Začínejte za teplého počasí v bezpečném a pohodlném prostředí. Časem budete schopni chodit i v náročnějším terénu a v nižších teplotách, chodidla zesílí a otuží se.

·         Nechoďte v teplotách pod 0 °C, nemáte-li chodidla patřičně otužilá.

·         Za mokra dávejte pozor na uklouznutí (hlína, bláto), za horka dávejte pozor na rozpálený asfalt aj.

·         O chodidla po chůzi pečujte formou umytí, desinfekce a hydratačního krému. Nedoporučuje se pedikúra s oškrábáním „podrážky“ chodidla.

·         Noste s sebou lékárničku a záložní obuv (mj. např. minimalistickou obuv – sandály, prstové boty Vibram FiveFingers, boty Vivo Barefoot, žabky, mokasíny, neoprénové ponožky apod.).

3)       Sociální tabu

·         V naší kultuře a v dnešní době je zvykem nosit boty vždy a všude. Dle předsudků může být bosý člověk považován za bezdomovce, sektáře, člověka s neškodnou úchylkou či za uprchlíka.

·         Veřejnost neváhá reagovat – někdy kladně, vtipně, jindy odsuzuje či mentoruje. Bosý chodec by si měl připravit věcnou a slušnou argumentaci a osvětu např. formou letáčku, uvedeného v plné verzi této metodiky.

·         Bosý turista by neměl podléhat falešnému studu, neměl by se příliš starat o to, „kdo jej vidí a co si při tom myslí“.

·         „Dobré mravy a veřejné pohoršení“, jimiž může být argumentováno např. v obchodech či dopravních prostředcích, jsou nedefinované pojmy, záleží na konkrétní situaci a okolnostech (počasí, prostředí, vlastní vizáž a chování). Chůze naboso není zakázána a nosit obuv není nařízeno žádným obecně závazným předpisem.

4)       Zrakově postižení

·         Zrakově postiženým se doporučuje chodit naboso z důvodu hmatových vjemů a prožitků.

·         Samostatně mohou takto chodit jen v bezpečném a známém prostředí. Jinde pouze s proškoleným průvodcem, který zná jak specifika bosé chůze tak specifika provázení nevidomých.

5)       Technika chůze naboso

·         Chůze v nižších teplotách se nemusíte obávat – poctivě pracující nohy se snadno zahřejí.

·         V těžkém terénu spíše použijte záložní obuv, abyste lépe vnímali krásy okolí.

·         Na tvrdším povrchu dělejte kratší kroky a došlapujte naplocho (na klenbu). Z kopce či při běhu  došlapujte nejprve na špičky.

·         I na krátké úseky upřednostňujte přírodní povrchy; je-li vedle asfaltové cesty hlína či tráva, kráčejte vedle cesty.

6)       Plánování bosého výletu

·         Vzdálenost nad 20 km může být pro bosá chodidla již velice nevyhovující.

·         Upřednostněte přírodní povrchy – např. vede-li paralelně s asfaltovou značenou cestou i přírodní neznačená cesta či pěšina, zvolte ji.

·         Průměrná rychlost pohybu bosého turisty může být u začátečníků, dětí či v náročnějším terénu nižší než 3 km/h.

·         Pro případ setmění noste s sebou svítilnu. Kromě repelentu a krému proti spálení sluníčkem noste s sebou též vlhčené ubrousky k případnému očištění chodidel.

·         Je-li to možné, organizujete skupinový výlet (méně studu, lepší vnímání veřejností).

7)       Možnosti KČT

·         Může jít o publikaci této metodiky, pořádání bosých výletů, propagace turistiky naboso na akcích a v sekcích, na internetu, v časopisu, v médiích, v letácích, v kalendáři akcí, event. v diskuzích či mailingem.

·         Dále může jít o zřizování bosých atrakcí, odznaků, razítek či o realizaci turistiky zrakově postižených.

Doporučená spolupráce: Bosá turistika o.s., Boskynaboso.cz, park Zeměráj, běh PBFR, stezka Valtice, nevidomí SONS ČR

Zdroje:                   Slouka, I.: Metodika turistiky naboso (plná verze, 7 stran, k dispozici u vedení sekce pěší turistiky KČT nebo www.turistikanaboso.cz).

Slouka, I.: Ne-li bosky, z nohou trosky (Praha, Freetimepublishing 2014, Palmknihy.cz);

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.behej.com/clanek/6350-chodidla-a-bezecke-boty-si-nerozumeji-tvrdi-studie/4
 2. http://www.thefootjournal.com/article/S0958-2592%2807%2900053-3/abstract
 3. http://www.nytimes.com/1991/08/14/news/which-shoes-are-best-for-children-maybe-none.html
 4. http://www.unshod.org/pfbc/swc1.htm
 5. http://rungo.idnes.cz/rene-kujan-beha-naboso-0u6-/behani.aspx?c=A140303_130844_behani_fro
 6. http://ona.idnes.cz/chodte-naboso-zlepsite-si-telesnou-i-dusevni-kondici-p0c-/zdravi.aspx?c=A100818_140449_zdravi_jup
 7. http://www.trentham.co.uk/barefoot_walk.html
 8. http://www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety/234835-u-valtic-vznika-stezka-kde-budete-moci-chodit-naboso.html?ref=ostatni-clanky
 9. http://brno.idnes.cz/do-rakouska-jde-dojit-bosou-nohou-po-specialni-stezce-z-valtic-p68-/brno-zpravy.aspx?c=A130522_1931178_brno-zpravy_lva
 10. http://www.irsko-aktualne.cz/croagh-patrick-%E2%80%93-irska-svata-hora-id2008070003-1-8
 11. http://www.csfd.cz/film/6385-bosonoha-komtesa/
 12. http://www.nytimes.com/1998/01/25/style/noticed-barefoot-road-to-glory.html
 13. Cape Verde’s Cesaria Evora dies
 14. Zemřela "bosonohá diva" Cesária Évora
 15. http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/105370/jessica-nema-ruce-a-leta-v-oblacich.html
 16. http://tn.nova.cz/red/drsny-svet/prebaluje-dite-a-ridi-nohama-dalsi-obdivuhodne-zeny-bez-rukou.html
 17. http://www.blesk.cz/clanek/servis-auto/121241/jakub-tomes-18-nohama-ridi-i-maluje.html
 18. http://quazen.com/arts/peter-longstaff-a-foot-painter/
 19. http://www.youtube.com/watch?v=E8BN8H5UYyU
 20. http://nezavisleodborytesco.forumczech.com/t180-tesco-zavedlo-zakaz-vstupu-zakaznikm-v-pyzamu
 21. http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-novinky/144805/michelle-obama-bosa-s-detmi-skakala-panaka.html
 22. http://www.bravo.cz/news/1280-jonas-brothers-den-bez-bot
 23. http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=6106
 24. http://bleskove.centrum.cz/fotogalerie/2011/04/01/tehotna-pink-na-prochazce-s-manzelem-ukazala-obrov

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]