Anglický foxhound

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anglický foxhound
English Foxhound.jpg
Základní informace
Tělesná charakteristika
hmotnost 25–35 kg
výška † 58–64 cm
barva trikolorní
čistě bílý s občasnými hnědými znaky
čistě bílý s černými znaky
Klasifikace a standard
skupina FCI Honiči, barváři a příbuzná plemena
sekce FCI Honiči
† výška uváděna v kohoutku

Anglický foxhound (anglicky: The English Foxhound) je plemeno pocházející z Velké Británie, kde bylo vyšlechtěno v 15. století. Podle FCI se řadí do skupiny honičů a příbuzných typů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Anglický foxhound byl vyšlechtěn v 15. století ve Velké Británii pro lov lišek (proto také má v názvu "fox", což znamená v češtině "liška". Vyšlechtěno bylo ze psů - honičů - svatého Huberta. V 17. století bylo toto plemeno přivezeno i do Ameriky, kde z něj vyšlechtili amerického foxhounda. FCI uznala toto plemeno v roce 1964. Dnes je to - především ve své rodné zemi - velmi rozšířené plemeno.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to mohutný pes se vznešeným držením těla a dlouhými, atletickými nohami, aby vydržel i dlouhé běhy a stačil běhat při koni. Je to velmi mrštný a rychlý pes. Má velmi silnou kostru. Srst může být i trikolorní, většinou se ale vyskytuje s bílým podkladem a černými nebo hnědými znaky. Srst je krátká a dobře přiléhavá, na dotek spíše jemná. Hlava je dobře vyvážená, mozkovna plochá a středně široká. Krk je krátký a dobře osvalený, netvoří se kolem něj límec. Hřbet je dlouhý a široký. Ocas je silný a dlouhý, nesený většinou v rovině se hřbetem.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno je velmi inteligentní a bystré, ale říká se, že jej lépe spřátelíte s jiným psem, než s člověkem. Je velmi společenský s nejlépe se mu žije ve smečce. Občas jsou tvrdohlaví. Vztah k dětem je dobrý, ovšem, pokud díte bude psa dráždit, měli byste vědět, že foxhound nejde ke kousanci daleko! S jinými zvířaty - kromě psů - vychází špatně. Má silně zakořeněné lovecké pudy a nejvíce ho baví štvanice. Jinak jsou aktivní, hbití a téměř k neunavení.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst anglického foxhounda nepotřebuje žádnou speciální péči - stačí občas pročesat a párkrát za rok umýt šamponem. Co se procházek týče, potřebuje toto plemeno dlouhé procházky, jinak se bude nudit a začne dělat neplechu u vás doma. Nejvíce mu vyhovuje pobyt na zahradě, a to někde na předměstí nebo na venkově - městský ruch mu nedělá dobře a v bytě by neměl tolik prostoru a možností pohybu.

Externí zdroje[editovat | editovat zdroj]