Aberg (Doubská hora)
| Aberg (rozhledna) | |
|---|---|
| Základní informace | |
| Kóta paty rozhledny | 609 m n. m. |
| Rok vzniku | 1905 |
| Světadíl | Evropa |
| Stát | |
| Kraj | Karlovarský kraj |
| Souřadnice | 50° 12′ 14″ s. š., 12° 50′ 48″ v. d. |
| Technické informace | |
| Výška stavby | 22 m |
| Počet schodů | 162 |
| Stav | přístupná |
| Poznámka | |
Aberg je rozhledna nacházející na Doubské Hoře, kóta 610 m n. m. západně lázeňského centra Karlových Varů.
Obsah |
Historie rozhledny [editovat]
První dřevěná rozhledna zde stála od roku 1845,ta však po 12 letech shořela.Jako náhrada za ní byla postavená kamenná rozhledna roku 1862. Byla vysoká 20 m a měla 78 točitých schodů. V roce 1878 byla přistavěna kavárna pro návštěvníky. Kvůli dezolátnímu stavu jí město v roce 1904 nechalo strhnout a postavit novou. [1]Rozhledna byla postavena v roce 1905 dle architekta Ludwiga Schefflera. Po roce 1945 byla přejmenována na Gottwaldovu vyhlídku. Za dob socialismu sloužila jako školící a rekreační středisko Klementa Gottwalda. V roce 1995 byl objekt prodán soukromníkovi, který zde po rekonstrukci v roce 1997 otevřel hotel Aberg. V roce 2000 byl poblíž rozhledny vybudován ruský kostelík sv. Nikolaje.[2][3]
Přístup [editovat]
Rozhledna se nachází v části Karlovy Vary-Doubí kousek od přehrady Březová.
K přehradě se dá dostat autem nebo pěšky z odbočky na silnici I/20 u železniční stanice Březová. Podle posledních informací je rozhledna přístupná celoročně, pouze při neobsazeném pokoji za poplatek 40 Kč.
Výhled [editovat]
Krušné hory (Tisovský vrch s rozhlednou, Špičák, Klínovec), rozhledna Diana, Goethova vyhlídka, Doupovské hory, Andělská hora (zřícenina).