Přeskočit na obsah

Trubač agami

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTrubač agami
alternativní popis obrázku chybí
Trubač agami
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádkrátkokřídlí (Gruiformes)
Čeleďtrubačovití (Psophiidae)
Rodtrubač (Psophia)
Binomické jméno
Psophia crepitans
Linné, 1758
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trubač agami (Psophia crepitans) je malý pralesní pták a jeden ze tří zástupců čeledi trubačovitých. Spíše brumlá než troubí. Indiáni ho využívali jako ochranu před predátory. Ochočení trubači agami začli vřískat a tým buď predátora odehnali nebo přivolal indiány a ti na predátora zaútočili. Žijí v menších skupinách.

Trubač agami je celkově zbarvený černě s šedohnědým hřbetem a světlými končetinami a zobákem. Má slabá, zakulacená křídla, velmi měkké peří na hlavě a krku, krátký ocas a dlouhý krk a končetiny. Dorůstá průměrně 48 - 56 cm a váží okolo 1,3 kg. Obě pohlaví se zbarvením ani velikostí nijak neliší.

Stejně jako ostatní dva druhy trubačů žije v jihoamerických pralesech, trubač agami konkrétně v Ekvádoru, Kolumbii, Venezuele, Brazílii a v severovýchodním Peru. V současné době se stále jedná o poměrně početný a neohrožený druh, nejvíce však jeho početnost ohrožuje lov a ztráta přirozeného biotopu.

Skupina volně žijících trubačů agami ve Francouzské Guyaně.

Trubač agami žije obvykle v šesti- až osmičlenných skupinách. Většinu času tráví na zemi, kde vyhledává spadané plody a drobný hmyz. Má velmi citlivý sluch a případného predátora může zaregistrovat i na vzdálenost několika desítek metrů. Je velmi slabým letcem a vzlétává zpravidla pouze v přímém ohrožení. Ozývá se širokou škálou hlasových projevů, nejznámější je však jeho velmi hlasité a troubivé volání, díky němuž získal i svůj název hned v několika jazycích světa.

Trubači mají mezi ptáky velmi neobvyklý systém rozmnožování. S jedinou dominantní samicí se totiž páří hned několik samců. Hnízdo buduje v dutinách stromů a ročně do něj klade 3 - 4 vejce, na kterých sedí střídavě většina členů skupiny po dobu 28 dnů.

Krotké trubače v minulosti často chovaly místní jihoamerické kmeny, které využívaly zvláště jejich výtečně vyvinutého sluchu pro zaregistrování nebezpečí.

Je častou a oblíbenou atrakcí v zoologických zahradách po celém světě. V České republice jej můžeme spatřit v Zoologické zahradě Zlín, Dvůr Králové a Plzeň.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grey-winged Trumpeter na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27].

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Whitfield, P. (2003): 2000 zvířat, str. 263. Eromedia Group, k. s.
  • Burnie, D. (2002): Zvíře; str. 300. A Dorling Kindersley Book. ISBN 80-242-0862-8

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]