10 (číslo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
9 10 11
Celé číslo 10
deset
Rozklad
Dělitelé 1, 2, 5, 10
Římskými číslicemi X
Dvojkově 10102
Šestnáctkově A16

Deset je přirozené číslo, které následuje po číslu devět a předchází číslu jedenáct. Římská číslice je X. Číslo deset odpovídá počtu prstů na rukou a má význačné postavení mezi přirozenými čísly. Je od něj odvozena desítková soustava, nejpoužívanější číselná soustava.

Filosofie

Antický filozof a matematik Pythagoras (Pythagorejská škola, Předsokratovská (kosmologická) filozofie) považoval číslo 10 ve své filozofii za vrchol a dosažení dokonalosti. Číslo 10 totiž vznikne součtem čísel 1, 2, 3 a 4, kterým rovněž přisuzoval v rámci filozofie specifické vlastnosti. 1 považoval za jeden konkrétní bod, 2 pak za přímku, co má začátek a konec, 3 za plochu (už pomocí 3 bodů můžeme definovat základní plochu), která má začátek, konec a „prostor mezitím“, 4 pak považoval za prostor. 10 vznikne součtem těchto 4 „magických“ a významných čísel a právě proto je podle něj vrcholem dokonalosti.

Matematika

v ostatních vědách

  • Protonové číslo Neonu.
  • V mezinárodní soustavě jednotek SI se desetinásobek jednotky označuje předponou deka.
  • 1 Kilobajt obsahuje 210 Bajtů.

Ostatní

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 10_(number) na anglické Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu 10 na Wikimedia Commons CHYBA: {{Wikislovník}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“.