Český les

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox reliéf Český les (německy na bavorské straně Oberpfälzer Wald - Hornofalcký les nebo na české straně Böhmischer Wald - Český les) je členitá vrchovina a geomorfologický celek podél česko-německé státní hranice - zasahuje tak do jihozápadních Čech a do východního Bavorska. Německý výraz Böhmerwald (doslovný překlad českého Český les) je německý název pro českou část Šumavy.

Vymezení

Pohoří se táhne od Chebské pánve na severozápadě až po Všerubskou vrchovinu, která odděluje Český les od Šumavy na jihovýchodě. Délka pohoří je 80 km.

Krajina Českého lesa se svým rázem velmi podobá Šumavě (tvary povrchu, lesnatostí, řídkým osídlením), je však v průměru o 300–500 m nižší. Nadmořská výška jednotlivých vrchů se pohybuje od 600 do 1042 m. Nejvyšším vrcholem je Čerchov (1 042 m n. m.). Na vrcholu Čerchova se nachází Kurzova rozhledna, pojmenovaná po dr. Vilému Kurzovi, jednom za zakladatelů Klubu českých turistů.

Geomorfologické členění

Český les je samostatným geomorfologickým celkem masivu Šumavské subprovincie. Kompletní geomorfologické členění české části hor uvádí následující tabulka:[1]


Geologie

Pro Český les jsou typické ploché hřbety a široká mělká údolí s občasně vystupujícími suky a strukturními hřbety s tvary zvětrávání a odnosu. Český les je tvořen převážně rulami, méně se vyskytují granity. Východní svahy jsou z důvodu výskytu zlomových linií příkřejší.

Ochrana přírody

Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území. Lesní porosty zaujímající většinu plochy jsou tvořeny převážně smrkovými monokulturami, původní jedlobučiny se dochovaly pouze výjimečně. Na německé straně se nacházejí Naturpark Oberpfälzer Wald a Naturpark Nördlicher Oberpfälzer Wald.

Vrcholy

V Českém lese jsou dvě tisícovky, obě na české straně pohoří:


NPR Pavlova Huť v Českém lese

Ostatní vrcholy měří méně než 1000 m n. m.:

Turistika

Výchozími místy pro turistiku v Českém lese jsou Tachov, Rozvadov, Přimda, Poběžovice a Klenčí pod Čerchovem.

Reference

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6

Šablona:Pahýl - Česko Šablona:Pahýl - Německo