Přeskočit na obsah

Kánon D dur (Pachelbel): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Osidor (diskuse | příspěvky)
m BORGIS>Borgis via ŽoPP/Adam Hauner za použití AWB
malé doplnění a strukturace
 
Řádek 28: Řádek 28:
| url archivu =
| url archivu =
| datum přístupu = 2020-05-23
| datum přístupu = 2020-05-23
}}</ref> (plným [[němčina|německým]] názvem: '''''Kanon und Gigue in D-Dur für drei Violinen und Basso Continuo''''') je skladba [[Johann Pachelbel|Johanna Pachelbela]]. Složil ji kolem roku [[1680]] jako [[chrámová hudba|chrámovou hudbu]] pro tři [[housle]] a [[basso continuo]], ale od té doby byla přepsána pro celou řadu dalších hudebních nástrojů. ''Kánon'' byl v originále spárován s [[gigue|gigou]] ve stejné tónině, i když dnes se tato část hraje velmi zřídka.
}}</ref> (plným [[němčina|německým]] názvem: '''''Kanon und Gigue in D-Dur für drei Violinen und Basso Continuo''''') je [[Barokní hudba|barokní]] skladba [[Johann Pachelbel|Johanna Pachelbela]]. Složil ji kolem roku [[1680]] jako [[chrámová hudba|chrámovou hudbu]] pro tři [[housle]] a [[basso continuo]], ale od té doby byla přepsána pro celou řadu dalších hudebních nástrojů. ''Kánon'' byl v originále spárován s [[gigue|gigou]] ve stejné tónině, i když dnes se tato část hraje velmi zřídka.


Kánon je postaven na charakteristickém [[Akord|akordovém]] sledu, který ve druhé polovině [[20. století]] pronikl do populární hudby a byl mnohokrát použit a adaptován v písních různých žánrů.
Canon byl bez doprovodné gigy v moderní době poprvé publikován r. 1919 Gustavem Beckmannem, který skladbu zahrnul do svého článku o Pachelbelově komorní hudbě. <ref> Gustav Beckmann, Johann Pachelbel als Kammerkomponist, Archiv für Musikwissenschaft 1 (1918–19): 267–74. Canon zmíněn na s. 271.</ref> Beckmannův výzkum vznikl z popudu a za podpory badatele a vydavatele na poli staré hudby [[Max Seiffert|Maxe Seifferta]], který publikoval svou úpravu Canonu a gigy r. 1929.<ref> Dohr, Christoph (2006), "Preface", Canon und Gigue für drei Violinen und Basso continuo (Urtext). Partitur und Stimmen, Dohr Verlag, ISMN M-2020-1230-7</ref> Tato edici obsahoval mnoho úprav, včetně úprav tempa. Canon byl poprvé nahrán r. 1940 [[Arthur Fiedler|Arthurem Fiedlerem]].<ref>Daniel Guss, CD booklet to Pachelbel's Greatest Hit: The Ultimate Canon, BMG Classics (RCA Red Seal)</ref>


== Popularizace ve 20. století ==
Skutečný převrat přišel však roku 1968, kdy [[Jean-François Paillard]] nahrál se svým komorním souborem vlastní úpravu kánonu. Paillardova úprava dodala skladbě poněkud romantický nádech: autor zpomalil tempo a přidal některé prvky jako třeba výrazné [[pizzicato]].<ref name="#1">Fink, Robert (2010). "Prisoners of Pachelbel: An Essay in Post-Canonic Musicology". Hamburg Jahrbuch.</ref> Album vyšlo v červnu u značky [[Erato Records]] a obsahovalo i jiné skladby, například koncert pro trubku od [[Johann Friedrich Fasch|Johanna Friedricha Fasche]].
Kánon byl bez doprovodné gigy v moderní době poprvé publikován r. 1919 [[Gustav Beckmann|Gustavem Beckmannem]], který skladbu zahrnul do svého článku o Pachelbelově komorní hudbě. <ref> Gustav Beckmann, Johann Pachelbel als Kammerkomponist, Archiv für Musikwissenschaft 1 (1918–19): 267–74. Canon zmíněn na s. 271.</ref> Beckmannův výzkum vznikl z popudu a za podpory badatele a vydavatele na poli staré hudby [[Max Seiffert|Maxe Seifferta]], který publikoval svou úpravu Kanonu a gigy roku 1929.<ref> Dohr, Christoph (2006), "Preface", Canon und Gigue für drei Violinen und Basso continuo (Urtext). Partitur und Stimmen, Dohr Verlag, ISMN M-2020-1230-7</ref> Tato edice obsahovala mnoho úprav, včetně změn tempa. Poprvé nahrán byl Kánon roku 1940 [[Arthur Fiedler|Arthurem Fiedlerem]].<ref>Daniel Guss, CD booklet to Pachelbel's Greatest Hit: The Ultimate Canon, BMG Classics (RCA Red Seal)</ref>


Skutečný převrat přišel teprve roku 1968, kdy [[Jean-François Paillard]] nahrál se svým komorním souborem vlastní úpravu kánonu. Ta dodala skladbě poněkud romantický nádech: autor zpomalil tempo a přidal některé prvky jako třeba výrazné [[pizzicato]].<ref name="#1">Fink, Robert (2010). "Prisoners of Pachelbel: An Essay in Post-Canonic Musicology". Hamburg Jahrbuch.</ref> Album vyšlo v červnu u značky [[Erato Records]] a obsahovalo i jiné skladby, například koncert pro trubku od [[Johann Friedrich Fasch|Johanna Friedricha Fasche]].
V červenci 1968 původem řecká skupina tou dobou usazená ve Francii, [[Aphrodite's Child]], vydala single "Rain and Tears", která byla rockovou adaptací Pachelbelova díla.<ref> David Luhrssen with Michael Larson (2017). Encyclopedia of Classic Rock. Greenwood. p. 7. ISBN 9781440835148.</ref> Jen o několik měsíců později, v říjnu 1968, vydala španělská skupina [[Pop-Tops]] single "Oh Lord, Why Lord", opět založený na Pachelbelově kánonu.<ref> Kristen Yoonsoo Kim (27 September 2012). "One-Hit Wondering—Johann Pachelbel". Noisey.

Hned v červenci 1968 původem řecká skupina tou dobou usazená ve [[Francie|Francii]], [[Aphrodite's Child]], vydala [[singl]] "Rain and Tears", což byla [[Rock|rocková]] adaptace Pachelbelova díla.<ref> David Luhrssen with Michael Larson (2017). Encyclopedia of Classic Rock. Greenwood. p. 7. ISBN 9781440835148.</ref> Jen o několik měsíců později, v říjnu 1968, vydala španělská skupina [[Pop-Tops]] single "Oh Lord, Why Lord", opět založený na Pachelbelově kánonu.<ref> Kristen Yoonsoo Kim (27 September 2012). "One-Hit Wondering—Johann Pachelbel". Noisey.
</ref> Tato úprava se stala podnětem pro cover verzi "Oh Lord, Why Lord" americké skupiny [[Parliament]] v roce 1970.
</ref> Tato úprava se stala podnětem pro cover verzi "Oh Lord, Why Lord" americké skupiny [[Parliament]] v roce 1970.



Aktuální verze z 14. 6. 2024, 16:21

Kánon D dur[1][2] nebo špatně přeloženo Kánon v D dur[3] (plným německým názvem: Kanon und Gigue in D-Dur für drei Violinen und Basso Continuo) je barokní skladba Johanna Pachelbela. Složil ji kolem roku 1680 jako chrámovou hudbu pro tři housle a basso continuo, ale od té doby byla přepsána pro celou řadu dalších hudebních nástrojů. Kánon byl v originále spárován s gigou ve stejné tónině, i když dnes se tato část hraje velmi zřídka.

Kánon je postaven na charakteristickém akordovém sledu, který ve druhé polovině 20. století pronikl do populární hudby a byl mnohokrát použit a adaptován v písních různých žánrů.

Popularizace ve 20. století[editovat | editovat zdroj]

Kánon byl bez doprovodné gigy v moderní době poprvé publikován r. 1919 Gustavem Beckmannem, který skladbu zahrnul do svého článku o Pachelbelově komorní hudbě. [4] Beckmannův výzkum vznikl z popudu a za podpory badatele a vydavatele na poli staré hudby Maxe Seifferta, který publikoval svou úpravu Kanonu a gigy roku 1929.[5] Tato edice obsahovala mnoho úprav, včetně změn tempa. Poprvé nahrán byl Kánon roku 1940 Arthurem Fiedlerem.[6]

Skutečný převrat přišel teprve roku 1968, kdy Jean-François Paillard nahrál se svým komorním souborem vlastní úpravu kánonu. Ta dodala skladbě poněkud romantický nádech: autor zpomalil tempo a přidal některé prvky jako třeba výrazné pizzicato.[7] Album vyšlo v červnu u značky Erato Records a obsahovalo i jiné skladby, například koncert pro trubku od Johanna Friedricha Fasche.

Hned v červenci 1968 původem řecká skupina tou dobou usazená ve Francii, Aphrodite's Child, vydala singl "Rain and Tears", což byla rocková adaptace Pachelbelova díla.[8] Jen o několik měsíců později, v říjnu 1968, vydala španělská skupina Pop-Tops single "Oh Lord, Why Lord", opět založený na Pachelbelově kánonu.[9] Tato úprava se stala podnětem pro cover verzi "Oh Lord, Why Lord" americké skupiny Parliament v roce 1970.

Právě roku 1970 jedna stanice klasické hudby v San Franciscu pustila do éteru Paillardovu nahrávku a vzápětí byla zaplavena dotazy a žádostmi od posluchačů.[10] Kalifornská sláva skladby se rychle šířila. V roce 1974 vydalo London Records reedici alba z r. 1961 od Stuttgartského komorního orchestru. Album obsahovalo Corelliho Vánoční koncert, ale také, jaksi mimochodem, Pachelbelův Kánon D Dur, z něhož se však mezi tím stal kasovní trhák. Album tak bylo případně přejmenováno: Pachelbel Kanon: the Record That Made it Famous and other Baroque Favorites, a stalo se nejprodávanější nahrávkou klasické hudby roku 1976.[11]

Roku 1977 label RCA Red Seal znovu vydal album vydané r. 1968 s Paillardovou úpravou skladby, a ve Spojených státech bylo toho roku album na 6. příčce prodejnosti mezi klasickými nahrávkami. (Albu konkurovali ještě další LP toho roku: na 13. příčce bylo album rovněž s Paillardovou nahrávkou Go For Baroque!, a na 17. příčce bylo album Stuttgartského komorního orchestru.)[12] Paillardova verze měla významné postavení také na soundtracku k Redfordově filmu z roku 1980 Obyčejní lidé..[7] Zatím albu RCA stoupalo na žebříčku prodávanosti a v lednu 1982 obsadilo nejvyšší příčku, na které se udrželo až do května, kdy bylo sesazeno albem, jež pod vedením Christophera Hogwwoda nahrála Academy of Ancient Music. Ovšem i tata nahrávka obsahovala Pachelbelův Kánon D Dur.[13]

Ze 70. let pochází variace na Pachelbelův kánon z pera amerického skladatele George Rochberga. Z novějších nahrávek je skladbou inspirováno např. aranžmá písně "C U When U Get There" z roku 1997, vytvořené americkým rapperem Cooliem.

Pachelbelův Kánon D dur zahraný na klavír

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hudební perličky Pavla Šporcla: Kánon [online]. Česká televize, 2017-11-20 [cit. 2020-09-08]. Dostupné online. 
  2. Prague Vivaldi Ensemble [online]. Česká filharmonie [cit. 2020-09-08]. Dostupné online. 
  3. DVOŘÁK, Stanislav. Největší rockové hity, které vykradly klasickou hudbu. Novinky.cz [online]. Borgis, 2014-10-10 [cit. 2020-05-23]. Dostupné online. 
  4. Gustav Beckmann, Johann Pachelbel als Kammerkomponist, Archiv für Musikwissenschaft 1 (1918–19): 267–74. Canon zmíněn na s. 271.
  5. Dohr, Christoph (2006), "Preface", Canon und Gigue für drei Violinen und Basso continuo (Urtext). Partitur und Stimmen, Dohr Verlag, ISMN M-2020-1230-7
  6. Daniel Guss, CD booklet to Pachelbel's Greatest Hit: The Ultimate Canon, BMG Classics (RCA Red Seal)
  7. a b Fink, Robert (2010). "Prisoners of Pachelbel: An Essay in Post-Canonic Musicology". Hamburg Jahrbuch.
  8. David Luhrssen with Michael Larson (2017). Encyclopedia of Classic Rock. Greenwood. p. 7. ISBN 9781440835148.
  9. Kristen Yoonsoo Kim (27 September 2012). "One-Hit Wondering—Johann Pachelbel". Noisey.
  10. Walton, Mary (17 January 1979). "Move over Mick Jagger; here's Johann Pachelbel". Knight-Ridder Newspapers
  11. Billboard Year-end Issue, 25 December 1976
  12. Billboard Year-end Double Issue, 24 December 1977
  13. Classical LPs Chart, Billboard, 15 May 1982

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]