Arcangelo Corelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arcangelo Corelli
Arcangello Corelli
Rodné jméno Arcangelo Corelli
Narození 17. února 1653
Fusignano, Itálie
Úmrtí 8. ledna 1713
Řím, Itálie
Místo odpočinku Pantheon
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Arcangelo Corelli

Arcangelo Corelli (17. února 1653 Fusignano8. ledna 1713, Řím) byl italský barokní hudební skladatel a houslista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Arcangelo Corelli se narodil ve Fusignanu, v dnešní provincii Ravenna. O jeho dětství není mnoho známo. Učil se na housle u Giovanni Battisty Bassaniho a kompozici u proslulého zpěváka papežské kapely Mattea Simonelliho.

První velký úspěch zažil již v osmnácti letech v Paříži a ten mu otevřel dveře do Evropy. Strávil nějaký čas u svého přítele skladatele a houslisty Cristiana Farinelliho, který byl strýcem proslulého kastráta Farinelliho. Nějaký čas v roce 1681 pobýval také na dvoře bavorského prince.

V roce 1685 byl v Římě, kde řídil hudební produkce pro královnu Kristinu Švédskou. Jeho velkým příznivcem se stal kardinál Pietro Ottoboni (příbuzný jiného Pietra Ottoboniho, který se stal v roce 1689 papežem Alexandrem VIII.). V letech 1689 a 1690 pracoval v Modeně pro vévodu modenského. Vrátil se však do Říma a žil v paláci kardinála Ottoboniho. Pravidelně organizoval pondělní koncerty v paláci kardinála, na nichž uváděl nejen díla svá, ale i díla svých současníků.

Zemřel v Římě ve věku 59 let a je pochován v římském Pantheonu. Na rozdíl od většiny kolegů, kteří po velké slávě a uznání umírali v chudobě, zanechal Corelli po sobě nejen značný majetek, ale i rozsáhlou a velmi kvalitní sbírku obrazů.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Corelli sám byl vynikající houslista, a proto nejen samotné kompozice, ale i způsob interpretace znamenal výrazný pokrok ve vývoji hry na housle. Tuto stránku jeho uměleckého talentu dále rozvíjeli i jeho žáci, např. Francesco Geminiani nebo Pietro Locatelli.

Největší význam Corelliho pro dějiny hudby však spočívá v rozvoji formy concerto grosso, kterou sice převzal od Alessandra Stradelly, ale dal jí jméno a dovedl ji k formální dokonalosti, takže se stala vzorem pro díla takových skladatelů jako byl Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach nebo Georg Friedrich Händel

Hlavní díla[editovat | editovat zdroj]

  • Opus 1, 12 triových sonát (1681)
  • Opus 2, 12 triových sonát (1685)
  • Opus 3, 12 triových sonát (1689)
  • Opus 4, 12 triových sonát Sonatas (1694)
  • Opus 5, 12 sonát pro housle a continuo (1700)
  • Opus 6, 12 concerti grossi (1714) (posthumous)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]