Přeskočit na obsah

Hermetická společnost Universalia: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
redir, totéž jako v tom dalším (zamčeném) článku, díky za upozornění anon kolego
Verze 13342128 uživatele Urbanecm (diskuse) zrušena
značka: článek vzniklý z přesměrování
Řádek 1: Řádek 1:
<strong>celé to je opsané z článku Universalia</strong>
#PŘESMĚRUJ [[Universalia]]

V českých zemích existovalo už od konce 19. století několik esoterických společností. Přehled jejich působení mapuje ''Dokumentační centrum českého hermetismu''. <ref>Dokumentační centrum českého hermetismu, http://dcch.grimoar.cz/?Loc=detail&Cat=1&Lng=1&UID=3</ref>.
Po první světové válce roku 1920 bylo založeno nejprve ''Volné sdružení pracovníků okkultních''. Bylo vedeno Pierrem de Lasenic a poté jej vedl Karel Mach. 24. června 1927 bylo ustanoveno členy kroužku volné sdružení ''Universalia''. Jeho prvním předsedou se stal Jan Řebík, poté však tuto funkci převzal Jan Kefer.

''Universalia'' vyvíjela v období 1. republiky bohatou ediční činnost. Jejím prostřednictvím byla vydáno množství hermetické literatury a díla Eliphase Léviho, Paracelsa, Petra z Abana, také díla členů a několik grimoárů. Největším vydavatelským podnikem byla ''Encyklopedie okultismu, filosofie a mytologie'', která však nebyla nikdy dokončena. Kromě vydavatelské činnosti byla Universalia aktivní i v oblasti přednášek. Jejím orgánem byl časopis ''Logos''. Dne 9. června 1941, kdy byl zatčen gestapem Dr. Jan Kefer, byla společnost německou policií zrušena. Mezi známé předválečné členy patřili:
{| cellspacin=0 cellpadding=0 width=100%
|- valign=top
| width=33% |

* [[Jan Kefer]]
* [[Pierre de Lasenic]]
* Oldřich Eliáš
* [[František Kabelák]]
* [[Karel Weinfurter]]
* [[Jiří Arvéd Smíchovský]]
* [[Josef Šimánek]]
* [[Pavel Ludikar]]

| width=33% |

* Jan Řebík
* Josef Štěpán Kmínek
* [[Jiří Karásek ze Lvovic]]
* Emanuel Lešetický z Lešehradu
* Vojtěch Kempfer
* [[Otakar Zachar]]
* Ladislav Běhounek
* [[Felix Achille de la Cámara]]

| width=33% |
* Karel Pavel Dražďák
* [[Lída Baarová]]
* Miloš Maixner
* [[Theophanus Abba]]
* Odon Kopp
* Julius Nestler
* [[Emanuel Hauner
* Jiří Wowk
* [[Ladislav Klíma]]
|}

Roku 1990 byla někdejší společnost Universalia obnovena a jejím předsedou se stal PhDr. [[Milan Nakonečný]], později vystřídaný [[Vladislav Zadrobílek | V. Zadrobílkem]]. Zahrnovala tehdy široké spektrum různých proudů hermetismu, představované významnými osobnostmi jako byli L. Antonín, I. Chmelař, B. Janeš, L. Moučka, [[Pavel Turnovský | P. Turnovský]], [[Vladislav Zadrobílek | V. Zadrobílek]] a další. Bylo obnoveno i vydávání revue ''Logos'', který zpočátku vedl L. Moučka a později [[Vladislav Zadrobílek]]. Téměř od samého začátku se projevovaly různé třenice způsobené vesměs některými hašteřivými egocentriky a samozvanými "guru". Roku 1998 se pak v důsledku názorových rozdílů a nečinnosti společnost rozpadla a de facto zanikla. Převážná většina členů od té doby působí samostatně. [[Vladislav Zadrobílek | V. Zadrobílek]] pokračoval ve vydávání nezávislé revue ''Logos'', pod svým nakladatelstvím ''Trigon'' a vychází tam dosud.

Zlomek členů se po rozpadu společnosti sdružil pod novým názvem ''Univerzalia'' a snaží se ze všech sil a pokud možno všude vydávat za nástupce původní společnosti.

O společnosti ''Universalia'' obšírně informuje dílo M. Nakonečného ''Novodobý český hermetismus'' <ref>Milan Nakonečný: ''Novodobý český hermetismus'' (1995) ISBN 80-85255-85-5 </ref>. Originální spisy původních členů Universalie vyšly převážně až v posledním dvacetiletí v nakladatelstvích Trigon, Vodnář a dalších. V posledních letech vzniklo i několik bakalářských diplomových prací o této společnosti, zčásti zkreslených názory "univerzalistů". <ref>Např.: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/41905/KozlikH_Hermetickahnuti_IS_2011.pdf;jsessionid=24104A187F449D718241700D4D7116F5?sequence=3</ref>, <ref>či: https://is.muni.cz/th/216693/ff_b/Bakalarska_prace.pdf</ref>

== Reference ==
<references />

Verze z 12. 2. 2016, 21:01

celé to je opsané z článku Universalia

V českých zemích existovalo už od konce 19. století několik esoterických společností. Přehled jejich působení mapuje Dokumentační centrum českého hermetismu. [1]. Po první světové válce roku 1920 bylo založeno nejprve Volné sdružení pracovníků okkultních. Bylo vedeno Pierrem de Lasenic a poté jej vedl Karel Mach. 24. června 1927 bylo ustanoveno členy kroužku volné sdružení Universalia. Jeho prvním předsedou se stal Jan Řebík, poté však tuto funkci převzal Jan Kefer.

Universalia vyvíjela v období 1. republiky bohatou ediční činnost. Jejím prostřednictvím byla vydáno množství hermetické literatury a díla Eliphase Léviho, Paracelsa, Petra z Abana, také díla členů a několik grimoárů. Největším vydavatelským podnikem byla Encyklopedie okultismu, filosofie a mytologie, která však nebyla nikdy dokončena. Kromě vydavatelské činnosti byla Universalia aktivní i v oblasti přednášek. Jejím orgánem byl časopis Logos. Dne 9. června 1941, kdy byl zatčen gestapem Dr. Jan Kefer, byla společnost německou policií zrušena. Mezi známé předválečné členy patřili:

Roku 1990 byla někdejší společnost Universalia obnovena a jejím předsedou se stal PhDr. Milan Nakonečný, později vystřídaný V. Zadrobílkem. Zahrnovala tehdy široké spektrum různých proudů hermetismu, představované významnými osobnostmi jako byli L. Antonín, I. Chmelař, B. Janeš, L. Moučka, P. Turnovský, V. Zadrobílek a další. Bylo obnoveno i vydávání revue Logos, který zpočátku vedl L. Moučka a později Vladislav Zadrobílek. Téměř od samého začátku se projevovaly různé třenice způsobené vesměs některými hašteřivými egocentriky a samozvanými "guru". Roku 1998 se pak v důsledku názorových rozdílů a nečinnosti společnost rozpadla a de facto zanikla. Převážná většina členů od té doby působí samostatně. V. Zadrobílek pokračoval ve vydávání nezávislé revue Logos, pod svým nakladatelstvím Trigon a vychází tam dosud.

Zlomek členů se po rozpadu společnosti sdružil pod novým názvem Univerzalia a snaží se ze všech sil a pokud možno všude vydávat za nástupce původní společnosti.

O společnosti Universalia obšírně informuje dílo M. Nakonečného Novodobý český hermetismus [2]. Originální spisy původních členů Universalie vyšly převážně až v posledním dvacetiletí v nakladatelstvích Trigon, Vodnář a dalších. V posledních letech vzniklo i několik bakalářských diplomových prací o této společnosti, zčásti zkreslených názory "univerzalistů". [3], [4]


Reference