Jan Kefer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Kefer
PhDr. Jan Kefer
Narození 31. ledna 1906
Nový Bydžov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 3. prosince 1941 (ve věku 35 let)
Flossenbürg
Nacistické NěmeckoNacistické Německo Nacistické Německo
Místo pohřbení Hřbitov Malvazinky
Alma mater Univerzita Karlova
Některá data mohou pocházet z datové položky.

PhDr. Jan Kefer ( 31. ledna 1906 Nový Bydžov[1]3. prosince 1941 Flossenbürg) byl český astrolog, hermetik a publicista meziválečného období 20. století.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v novobydžovské měšťanské rodině. Jeho otec pocházel z Bavorska. Narodil se jako nevidomý, ovšem ve třech letech se jeho vrozená vada zraku upravila. V Praze studoval na Arcibiskupském gymnáziu v Praze-Bubenči ve třídě slavného znalce mystiky Jaroslava Ovečky. Absolvoval noviciát premonstrátského Strahovského kláštera, z řádu však odešel a vystudoval Filozofickou fakultu Karlovy univerzity.[2]

Pracoval jako knihovník Národního muzea v Praze, později jako knihovník Strahovského kláštera a ve Vatikánské knihovně. Byl dlouholetým sekretářem a později i předsedou společnosti československých hermetiků Universalie a redaktorem časopisu Logos. Zabýval se astrologií, kabalou, magií, alchymií a theurgií. Je autorem řady prací o astrologii a hermetismu, ve společnosti Universalia přednesl na tato témata řadu přednášek. Řadu významných děl přeložil do češtiny, např. Tibetskou knihu mrtvých a díla o magii Eliphase Léviho. Byl zatčen 18. června 1941 gestapem za svoje projevy proti okupační moci na půdě Universalie. Zemřel v koncentračním táboře Flossenbürg. Předtím mu byla nabídnuta spoluúčast v týmu astrologů Adolfa Hitlera, což však odmítl.

Dr. Janu Keferovi byla dne 25. října 2012 jako prvnímu z československých hermetiků odhalena pamětní deska, připomínající jeho mimořádný přínos v mnoha oborech i jeho tragickou smrt. Je umístěna na adrese jeho posledního občanského bydliště, v ulici Pavla Švandy ze Semčic v Praze 5.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

  • Syntetická magie – vycházela od roku 1935 v sešitech; celkem vyšlo 30 sešitů – nedokončeno.
  • Theurgie – soukromý tisk 1935.
  • Theurgie magické evokace – lóžový tisk 1937
  • Praktická astrologie aneb umění předvídání a boje proti osudu – 1939
  • Encyklopedie zapomenutého vědění – 1940 – vyšly pouze dva sešity
  • Astrologická diagnostika – 1940 – vyšel pouze jediný sešit.; 2013 - jako příloha knihy Příručka pro okultní výklad horoskopu

Jeho kniha Praktická astrologie, která vyšla v roce 1939 s podtitulem „Umění předvídání a boje proti osudu“, je téměř klasická. Znovu vyšla v r. 1993 v nakladatelství TRIGON. Z dalších prací Jana Kefera vyšlo v nakladatelství TRIGON: Theurgie, Theurgie magické evokace, Syntetická Magie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Milan Nakonečný: Novodobý český hermetismus. Vodnář, Praha 1995

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]