Přeskočit na obsah

Třesavkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTřesavkovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádpavouci (Araneae)
NadčeleďPholcoidea
ČeleďTřesavkovití (Pholcidae)
C. L. Koch, 1851
Areál rozšíření
rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Třesavkovití (Pholcidae) jsou pavouci, kterých je známo zhruba 560 druhů, z nichž většina žije v tropických oblastech, a to především v jeskyních. Tělo třesavkovitých je spíše menších rozměrů (3–15mm), končetiny jsou neobvykle dlouhé, jejich tarzy mají nepravé článkování, které umožňuje ohýbání chodidel. Díky tomu třesavky připomínají na první pohled spíše sekáče než pavouky. Při bližším prohlédnutí však vidíme zřetelné rozdělení těla na zadeček a hlavohruď tenkou stopkou; na čele karapaxu se nachází 8 nebo 6 očí. Pokud má třesavka očí osm, jsou seskupeny do tří skupin – po stranách po třech a uprostřed dvě – tento prostřední pár u šestiokých třesavek schází. Třesavkovití mají velkou jedovou žlázu a zcela jim schází tracheální systém. Na chelicerách lze pozorovat náznak přítomnosti nepohyblivého prstu někdejšího klepítka pavoučích předků, který má tvar zoubku a nalézá se na konci základního článku chelicery.

Třesavky si budují sítě, které jsou tvořeny řídce a nepravidelně uspořádanými vlákny, v lidských příbytcích jsou zpravidla umístěny při okrajích stropu. Třesavky se na ně zavěšují hřbetem k zemi pomocí koncových drápků končetin. Pokud je pavouk vyrušen, velice rychle rozkmitá tělo zavěšené v síti – odtud název „třesavkovití“

Samice nosí vajíčka spojená navzájem lepkavým sekretem, který vylučuje při kladení, a pavučinami v chelicerách před tělem až do vylíhnutí mláďat.

Zástupci v ČR

Literatura

  • BUCHAR, Jan; KŮRKA, Antonín. Naši pavouci. 2., uprav. vyd. Praha: Academia, 2001. ISBN 80-200-0964-7.

Externí odkazy