Přeskočit na obsah

Klínatka obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKlínatka obecná
alternativní popis obrázku chybí
sameček klínatky obecné
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
Řádvážky (Odonata)
Podřádšídla (Anisoptera)
Čeleďklínatkovití (Gomphidae)
Rodklínatka (Gomphus)
Binomické jméno
Gomphus vulgatissimus
Linnaeus; 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klínatka obecná (Gomphus vulgatissimus) je druh vážky z podřádu šídel. Je rozšířena po celé Evropě, ale v některých zemích je na pokraji vyhubení. V Česku se vyskytuje nehojně, v poslední době se její počet vlivem znečištění vody snižuje.[2] Je zapsaná v červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých jako druh zranitelný.[3]

samička klínatky obecné

Její tělo s délkou 45-50 mm[2] je žluté nebo nazelenalé s černými pruhy na hrudi. V barvě těla se projevuje pohlavní dichroismus, kdy samička je spíš žlutá a sameček spíše zelenavý. Oči se na temeni nestýkají (poznávací znak klínatek). Křídla jsou čirá s rozpětím 60-70 mm.[2] Nohy má celé černé. Svrchu je zadeček černý s tenkým podélným žlutým pruhem uprostřed, který na posledních článcích mizí. Zadeček je u samečků na posledních článcích rozšířený.

Způsob života

[editovat | editovat zdroj]

Nymfy (larvy) se líhnou z vajíčka po několika týdnech. Nymfy žijí na písčitých dnech čistých nebo málo znečištěných vodních toků i lesních jezírek.[4] Zde se živí malým vodním hmyzem. Nymfa se vyvíjí 3-4 roky.[4] Dospělé klínatky létají od května do července.[4] Zaletují někdy i daleko od vody, pak je lze potkat na lesních cestách, mýtinách apod. Samičky nemají kladélka, proto snáší vajíčka za letu přímo na vodní hladinou, na které jsou pak neseny proudem dál, než se uchytí na dně.[5]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. a b c ZAHRADNÍK, Jiří; SEVERA, František. Hmyz. 2. vyd. Praha: AVENTINUM, 2004. ISBN 80-86858-36-7. S. 96. 
  3. FARKAČ J., KRÁL D. & ŠKORPÍK M. [eds.] (2005): Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. List of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates. – Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha, 760 pp.
  4. a b c HANEL, Lubomír. Vážky Podblanicka. 1. vyd. Vlašim: Český svaz ochránců přírody, 1999 : Muzeum okresu Benešov, 2004. ISBN 80-86327-07-8. S. 45. 
  5. OBENBERGER, Jan. Entomologie IV. 1. vyd. Praha: Československá akademie věd, 1958. S. 279. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]