Zvuk slunečních hodin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zvuk slunečních hodin
Autor Hana Andronikova
Země Česko
Jazyk čeština
Žánry román
Ocenění Magnesia Litera (2002)
Datum vydání 2001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zvuk slunečních hodin je román české spisovatelky Hany Andronikové publikovaný v roce 2001.

Román [1] vypráví příběh Tomáše Kepplera, stavaře pracujícího za první republiky pro firmu Baťa, jeho ženy Rachel a syna Daniela. Děj se postupně ze Zlína přesouvá do Indie a pak zpět do Evropy zasažené druhou světovou válkou.

Autorka používá postmoderní vypravěčské postupy, jako je střídání časových rovin a hledisek jednotlivých postav či fabulace založená na skutečných postavách a událostech.

Zvuk slunečních hodin získal Literární cenu Knižního klubu za rok 2001 a v roce 2002 získala autorka cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. V kritikách se objevily pochvaly pro absenci sentimentu (Dana Malá v Mladé frontě Dnes 20. dubna 2002), „propracovaný obraz dobového kontextu a místních reálií“ (Kateřina Ondřejová v Lidových novinách 27. dubna 2002) či rafinovanou fabulaci (Miroslav Jindra v doslovu knihy).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná v Kanadě v Coloradu roku 1989, kam přijíždí český emigrant Dan Keppler s rodinou, seznamuje se z Annou, také češkou, majitelkou malého hotelu, kde se Dan ubytoval. Přes silvestrovskou noc si vypráví své dramatické osudy. Danovi rodiče jsou Tomáš a židovka Ráchel. Tomáš pracuje jako architekt u obuvnické firmy Baťa. Díky Baťově expanzi se Tom i s rodinou dostává do Indie třicátých let, kde Tom projektuje novou obuvnickou továrnu. Ráchel v Indii odmítá být ženou v domácnosti, proto pomáhá těm nejchudším lidem, žijícím v indických slumech. Krátce před započetím 2. světové války přijde Ráchel dopis, ve kterém se dozvídá o velmi vážném zdravotním stavu svých rodičů, i když se Tomáš odmítá vrátit do Zlína, protože se obává, že už se do Indie nebudou moci vrátit, Ráchel ho přesvědčí a vrací se. Ráchel se shledá se svými rodiči, ale útěk už nestihnou a Ráchel končí v rukou německých úřadů. Ráchel je deportována do terezínského ghetta, kde se seznámí s Annou a krátce pracuje jako ošetřovatelka, později jsou i s Annou převezeny do koncentračního tábora v Osvětimi, kde začínají pravé útrapy nacistické zvůle. Nakonec končí v pracovním táboře v Hamburku, kde pracují v totálním nasazení a odklízejí trosky zpustošených měst. Tomáš zůstává s Danem ve Zlíně, německé úřady se ale začínají zajímat o Dana, jako o polovičního žida. Tomáš mu tedy vystaví u známého lékaře falešný úmrtní list a Dan přežívá v tajné místnosti ve sklepě. Válka pomalu končí a koncentrační tábory jsou osvobozovány, Ráchel s Annou přežije, ale Anna je těžce nemocná a Ráchel s ní chce zůstat do poslední chvíle, Anna nakonec přežije, emigruje do Kanady, kde založí malý hotel. Ráchel však umírá a s Tomem a s Danem se už nesetká. Toma její smrt těžce poznamená a komunistický režim ho znechutí. Dan dostuduje a ožení se, nakonec emigruje do Kanady, kde se shledá s matčinou nejlepší přítelkyní Annou.

Nakladatelství Odeon vydalo v roce 2008 druhé, pozměněné, vydání románu.[2].

Vydání[editovat | editovat zdroj]

  1. Praha : Knižní klub, 2001. ISBN 80-242-0689-7
  2. pozměněné vydání, Praha : Odeon 2008, ISBN 978-80-207-1261-5

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1]
  2. http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=11215