Zoran Zaev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zoran Zaev
Zoran Zaev oct 2017 (cropped).jpg
Narození 8. října 1974 (44 let)
Strumica
Národnost Makedonci
Alma mater Ekonomická fakulta University ve Skopje
Politická strana Socijaldemokratski Sojuz na Makedonija
Manžel(ka) Zorica Zaeva
Funkce Prime Minister of the Republic of Macedonia (od 2017)
member of the Assembly of the Republic of Macedonia
Web www.sdsm.org.mk/Pretsedatel.aspx
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zoran Zaev (makedonsky Зоран Заев; * 8. října 1974, Ohrid, SFRJ) je makedonský politik a od roku 2017 i předseda vlády. Je rovněž předsedou politické strany SDSM (Svaz makedonských sociálních demokratů). V letech 20032005 byl poslancem makedonského parlamentu. V letech 20052016 byl starostou města Strumica.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Základní školu vyšel ve Strumici, kde vystudoval i střední školu. Poté studoval na ekonomické fakultě ve Skopje. Studia dokončil v roce 1997.

V roce 1996 vstoupil do politické strany SDSM a roku 2003 se stal poslancem makedonského parlamentu Sobranje. O dva roky později byl zvolen za starostu města Strumica. Na 8. sjezdu SDSM 18. září 2008 byl zvolen za předsedu strany. V polovině druhého desetiletí 21. století byl hlavním opozičním lídrem v Makedonii. V roce 2016 v předčasných parlamentních volbách v Makedonii zvítězil s SDSM jako její lídr.

V roce 2017 byl při vniknutí demonstrantů do budovy makedonského parlamentu (Sobranje) poraněn na hlavě zuřivým davem. Nedlouho poté získal mandát od prezidenta Ivanova k sestavení nové makedonské vlády.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zoran Zaev na srbochorvatské Wikipedii.