Zoran Zaev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zoran Zaev
Zaev.jpg
Narození 8. října 1974 (43 let)
Strumica
Národnost Makedonci
Alma mater Ekonomická fakulta University ve Skopje
Politická strana Socijaldemokratski Sojuz na Makedonija
Web www.sdsm.org.mk/Pretsedatel.aspx
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zoran Zaev (makedonsky Зоран Заев; * 8. října 1974, Ohrid, SFRJ) je makedonský politik a od roku 2017 i předseda vlády. Je rovněž předsedou politické strany SDSM (Svaz makedonských sociálních demokratů). V letech 20032005 byl poslancem makedonského parlamentu. V letech 20052016 byl starostou města Strumica.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Základní školu vyšel ve Strumici, kde vystudoval i střední školu. Poté studoval na ekonomické fakultě ve Skopje. Studia dokončil v roce 1997.

V roce 1996 vstoupil do politické strany SDSM a roku 2003 se stal poslancem makedonského parlamentu Sobranje. O dva roky později byl zvolen za starostu města Strumica. Na 8. sjezdu SDSM 18. září 2008 byl zvolen za předsedu strany. V polovině druhého desetiletí 21. století byl hlavním opozičním lídrem v Makedonii. V roce 2016 v předčasných parlamentních volbách v Makedonii zvítězil s SDSM jako její lídr.

V roce 2017 byl při vniknutí demonstrantů do budovy makedonského parlamentu (Sobranje) poraněn na hlavě zuřivým davem. Nedlouho poté získal mandát od prezidenta Ivanova k sestavení nové makedonské vlády.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zoran Zaev na srbochorvatské Wikipedii.