Zoltán Demján

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zoltán Demján
Narození20. dubna 1955 (69 let)
Bratislava
BydlištěPrašník
Povolánípsychoterapeutický kouč
Znám jakoslovenský horolezec, první Čechoslovák na Everestu
ChoťZuzana Demján
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načístpřidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Zoltán Demján (* 20. dubna 1955 v Bratislavě) je slovenský horolezec, manažer a člen předsednictva Mezinárodní horolezecké federace. V roce 1984 se stali společně s Jozefem Psotkou prvními obyvateli tehdejšího Československa, kteří stanuli na nejvyšším vrcholu Země.

Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Zdolal mnoho vrcholů v Tatrách, Alpách, Pamíru, Ťan-šanu, Patagonii či Himálaji.

Z Bratislavy se se svou ženou Zuzanou přestěhovali na vesnici, do nového roubeného domu z borovicového dřeva v obci Prašník, kde oba v podkroví pracují jako psychologové manažerů. Na jeho stavbu byly použity také části z původního domu.[1]

Ve filmovém dokumentu Jagavá púť Lhoce Šar z roku 1984 byly použity záběry Zoltána Demjána a Josefa Rakoncaje, natočené 8mm kamerami při výstupu na Lhoce Šar. Mezi jinými ve snímku vystupuje i Demján.[2]

Výstupy na osmitisícovky[editovat | editovat zdroj]

  • 1984 – Mount Everest (8849 m n. m.) (bez kyslíku)
  • 1984 – Lhoce Šar (8383 m n. m.) (jeden z vrcholů masívu Lhoce)
  • 1986 – Dhaulágirí (8167 m n. m.) – oceněno jako nejhodnotnější himálajský výstup v roce 1988

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Moderní sruby: archiv článku Zoltán Demján má dům z borovice, z přílohy deníku Pravo: Dům a bydlení z 23.9.2015. www.moderni-sruby.cz [online]. [cit. 2016-05-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-11. 
  2. Filmová databáze: Jagavá púť Lhoce Šar (1984)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]