Zemětřesení v L'Aquile 2009

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Intenzita zemětřesení zachycená na mapě

Jako zemětřesení v L'Aquile je označováno zemětřesení, které 6. dubna 2009 ve 3:32 SELČ zasáhlo italskou oblast Abruzzo, zejména historické město L'Aquila. Mělo okamžitou sílu 6,3 stupně Richterovy stupnice[1] s epicentrem ve vesnici Paganica.

Zemřelo při něm 308 lidí několika národností a více než 1000 lidí bylo zraněno.[2]

Otřesy v L'Aquile z dubna 2009 se zařadily mezi nejtragičtější zemětřesení v Itálii za poslední desítky let (v roce 1980 zabilo zemětřesení v Irpinii 2914 lidí).

Kromě hlavního zemětřesení statiku některých staveb zhoršily i následné otřesy, které se odehrály v několika dalších dnech. Situace zmobilizovala italskou politickou scénu i civilní obranu; nedlouho po otřesech bylo vybudováno stanové město pro ty, kteří přišli o střechu nad hlavou.


Následky[editovat | editovat zdroj]

Ulice v L'Aquile po otřesech

Oběti[editovat | editovat zdroj]

Údaje o obětech se rozchází, někde se uvádí až 298 obětí[3] (při zemětřesení či na jeho následky zemřelo 278 občanů Itálie, 6 občanů Republiky Makedonie,[4] 5 občanů Rumunska,[5] 2 Češi (studenti (chlapec a dívka) z Pardubic),[6] 2 Palestinci,[7] a dále po jedné oběti z Argentiny,[8], Francie,[8] Řecka,[9] Izraele,[10] a z Ukrajiny.[11]

10. dubna 2009 (na Velký pátek) se konal státní pohřeb 205 obětí, vedený kardinálem Tarcisiem Bertonem. Zúčastnilo se ho mnoho lidí, mj. i prezident Giorgio Napolitano a Silvio Berlusconi.

Postiženou oblast navštívil i papež Benedikt XVI., a to 28. dubna.[12]

Hmotné škody[editovat | editovat zdroj]

Otřesy poškodily až 15 000 budov, mnohé z nich mají přitom značnou historickou hodnotu. Až 60 000 lidí přišlo o své domovy.[2] Velké škody vznikly i v řadě sídel v okolí L'Aquily (Villa Sant'Angelo, San Pio delle Camere, Paganica a řada dalších).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]