Zalknutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zalknutí
Autor Chuck Palahniuk
Původní název Choke
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry román
Vydavatel Doubleday
Datum vydání 22. května 2001
Předchozí a následující díl
Neviditelné nestvůry Ukolébavka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zalknutí (v originále Choke) je román Chucka Palahniuka. V originále byl publikován 22. května 2001 v nakladatelství Doubleday, v českém překladu Richarda Podaného vyšel v roce 2003 v nakladatelství Odeon.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Nedostudovaný lékař Victor Mancini pracuje jako herec ve skanzenu, který má rekonstruovat americkou koloniální minulost, živí se také tím, že předstírá v restauracích dušení jídlem, a nechává se finančně podporovat od lidí, kteří si myslí, že ho zachránili. To dělá proto, že musí platit za matku, bývalou prostitutku, s níž strávil dětství cestováním v ukradeném autobuse. Ta je ale senilní a proto jí hradí pobyt ve specializovaném sanatoriu. Je závislý na sexu a účastní se různých terapeutických skupin.

Postupně se do něj zamiluje lékařka Paige Marshallová, která mu také přeloží italsky psaný deník jeho matky (Victor sám italsky neumí). Z něho se dozví, že jeho matka se zúčastnila podivného experimentu, a on sám je vlastně klon Ježíše Krista. Snaží se žít jinak, dělat zázraky, klíčovou myšlenkou se stává věta "Co by Ježíš rozhodně neudělal?". Paige s ním chce otěhotnět, ale on v klíčovém momentu selhává. Při pokusu o zázrak zachránění jeho matky svou matku zabíjí, Paige to ale bere na sebe a prchá před policií. Victor se stejně dostane do problémů, protože v žertu řekl jedné ze senilních pacientek, že ji znásilnil a ona ho udala policii, protože si znepřátelí všechny, kdo ho "zachránili" před zadušením a protože zjistí, že Paige je vlastně pacientka ústavu, která trpí bludem, že je z budoucnosti a musí sehnat sperma pro obnovu lidské rasy v budoucnosti. Proto se vydává za lékařku, a personál ji v tom podporuje, protože se s ní pak lépe jedná, a že tedy jeho blud o Kristovi, kvůli němuž zavraždil svou matku, je Paigina fantazie. Román končí záhadným zmizením Paige a dohodou Victora s policií.

Styl[editovat | editovat zdroj]

Styl vyprávění je minimalistický, útržkovitý, narušuje chronologický sled událostí (zejména retrospektivy do dětství), román je vyprávěn v první osobě přímo Victorem. Jeho refrény (použití refrénů je pro Palahniuka charakteristické) jsou věty "Viz též" a "Co by Ježíš rozhodně neudělal?". V románu jsou využity různé obskurní znalosti medicíny a autorovy zkušenosti z terapeutických skupin pro léčení závislostí.

Film[editovat | editovat zdroj]

Román byl zfilmován režisérem Clarkem Greggem v hlavní roli se Samem Rockwellem, premiéru měl v lednu 2008 na filmovém festivalu Sundance Film Festival. Ve filmu si drobnou roli zahrál i sám Chuck Palahniuk.