Zámecký vrch (Křivoklátská vrchovina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámecký vrch
Vrchol Zámeckého vrchu
Vrchol Zámeckého vrchu
Vrchol452 m n. m.
Prominence104 m ↓ V okraj Žebráku
Izolace1,5 km → Chruč[1]
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Křivoklátské vrchoviny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKřivoklátská vrchovina / Zbirožská vrchovina / Hudlická vrchovina
Souřadnice
Zámecký vrch
Zámecký vrch
PovodíLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámecký vrch je výrazný kopec, který se tyčí 2 km severně od města Žebrák, v okrese Beroun. Na Zámeckém vrchu stojí zřícenina hradu Točník. Jde o táhlý úzký hřeben, který se táhne od jihozápadu (obec Točník) k severovýchodu (obec Hředle).

Úhlová diskordance pod hradem

Geologické poměry[editovat | editovat zdroj]

Zámecký vrch je významná geologická lokalita. Vrch je tvořen zpevněnými mořskými usazeninami. Přímo pod hradem je v jezírku, které sloužilo jako cisterna na vodu, odkryto rozhraní mezi usazeninami z období mladších starohor a staršího ordoviku. Vrstvy jsou různě ukloněné (úhlová diskordance), chybějí mezi vrstvy z období kambria, kdy moře ustoupilo a starší vrstvy podléhaly erozi a kadomskému vrásnění. Hiát mezi ústupem moře (regresí) a novým zalitím pevniny (transgresí) trval asi 70 milionů let.

U západní hradní brány je možné vidět předěl mezi vrstvami třenického a milínského souvrství ordoviku.

Starohorní vrstvy jsou tvořeny převážně břidlicemi, třenické vrstvy arkózovým pískovcem a milínské souvrství rohovcem. Ten byl použit i jako stavební kámen jak na Točníku, tak i na nedalekém Žebráku. Jedná se pravděpodobně o jediné hrady vystavěné z rohovce na rohovcové skále.

Hrad Točník

Hrad Točník[editovat | editovat zdroj]

Na jihozápadní straně kopce stojí zřícenina hradu Točník. Hrad založil Václav IV. Nyní je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti. Hrad je chráněn jako kulturní památka a spolu se zříceninou Žebráku jako národní kulturní památka ČR.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-02-22]. Identifikátor záznamu 149071 : Hrad Točník. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].