Záblatský rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Záblatský rybník

Záblatský rybník
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Kraj Jihočeský kraj
Okres Jindřichův Hradec
Záblatský rybník
Záblatský rybník
Zeměpisné souřadnice 49°6′25,91″ s. š., 14°40′8″ v. d.
Rozměry
Rozloha 305 ha
Objem 3,35 mil. m3
Povodí 56,5 km² km²
Max. hloubka 3 m
Ostatní
Typ rybník
Nadm. výška 427 m n. m.
Přítok vody Zlatá stoka, Dubenský potok, Ponědražský potok
Odtok vody Zlatá stoka
Sídla Záblatí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Záblatský rybník je rybník v Jihočeském kraji, který je šestý největší v celé České republice. Je třetí největší v okrese Jindřichův Hradec. Leží poblíž obce Záblatí. Vodní plocha má plochu 305 ha. Dosahuje hloubky 3 m. Leží v nadmořské výšce 427 m. Hráz je dlouhá 1400 metrů a je porostlá staletými duby (obvod až 5,4 metru). Je jedním z nejvýnosnějších třeboňských rybníků.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Mezi obcí a rybníkem protéká Zlatá stoka, do které voda z rybníka odtéká. Přítok ze Zlaté stoky je umožněn díky stupni u Záblatského mlýna. Kromě ní vodu přivádí také potok od rybníka Námětek, stoka z Ptačího blata, dále voda přitéká z povodí Dubenského potoka. Na severozápadě se do rybníka vlévá Ponědražský potok a od Lhotského dvora drobná vodoteč. Výpust rybníka tvoří podobně jako u rybníku Dvořiště kamenná štola, zde ale menších rozměrů (1 krát 1,8 metru), která je hrazena dvěma dřevěnými lopatami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle některých pramenů rybník existoval už ve 14. století - měl být napájen ze Dvořiště a ze Záblatského měl být napojen rybník Bošilecký a tato soustava měla zaniknout s výstavbou Zlaté stoky - je ovšem těžké si něco takového představit, zvlášť proto, že každý rybník vlastnil někdo jiný. Jisté je, že rybník dal nejpozději vybudovat v letech 1475–1479 Zdeněk ze Šternberka na potoce Stojčíně. Patří mezi nejstarší rybníky na Třeboňsku. V roce 1513 byl rozšířen za Petra V. z Rožmberka třeboňským "fišmajstrem" Štěpánkem Netlickým. Mezi lety 1580 - 1582 hráz zvýšil a zpevnil Jakub Krčín. Díky tomu mohl ještě o něco rozšířit rozlohu Záblatského rybníka. Tím byla zaplavena ves Německá Lhota (jihozápadně od dnešního Lhotského dvora) tvořená 8 grunty. Rybník nově přejmenoval na Oplatil, ale toto jméno se - podobně jako jiné krčínovy názvy, neujalo a rybník byl pro všechny lidi znovu Záblatským.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

V západní části rybníka a jeho okolí se nachází přírodní rezervace Záblatské louky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]