Záblatský rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Záblatský rybník
Záblatský rybník
Záblatský rybník
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihočeský kraj
Okres Jindřichův Hradec
Záblatský rybník
Záblatský rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 305 ha
Objem 3,35 mil. m3
Povodí 56,5 km² km²
Max. hloubka 3 m
Ostatní
Typ rybník
Nadm. výška 427 m n. m.
Přítok vody Zlatá stoka, Dubenský potok, Ponědražský potok
Odtok vody Zlatá stoka
Sídla Záblatí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Záblatský rybník je rybník v Jihočeském kraji, který je šestý největší v celé České republice. Je třetí největší v okrese Jindřichův Hradec. Leží poblíž obce Záblatí. Vodní plocha má plochu 305 ha. Dosahuje hloubky 3 m. Leží v nadmořské výšce 427 m. Hráz je dlouhá 1400 metrů a je porostlá staletými duby (obvod až 5,4 metru). Je jedním z nejvýnosnějších třeboňských rybníků.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Mezi obcí a rybníkem protéká Zlatá stoka, do které voda z rybníka odtéká. Přítok ze Zlaté stoky je umožněn díky stupni u Záblatského mlýna. Kromě ní vodu přivádí také potok od rybníka Námětek, stoka z Ptačího blata, dále voda přitéká z povodí Dubenského potoka. Na severozápadě se do rybníka vlévá Ponědražský potok a od Lhotského dvora drobná vodoteč. Výpust rybníka tvoří podobně jako u rybníku Dvořiště kamenná štola, zde ale menších rozměrů (1 krát 1,8 metru), která je hrazena dvěma dřevěnými lopatami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle některých pramenů rybník existoval už ve 14. století – měl být napájen ze Dvořiště a ze Záblatského měl být napojen rybník Bošilecký. Tato soustava měla zaniknout s výstavbou Zlaté stoky, ale je těžké si něco takového představit, zvlášť proto, že každý rybník vlastnil někdo jiný. Jisté je, že rybník dal nejpozději vybudovat v letech 1475–1479 Zdeněk ze Šternberka na potoce Stojčíně. Patří mezi nejstarší rybníky na Třeboňsku. V roce 1513 byl rozšířen za Petra V. z Rožmberka třeboňským "fišmajstrem" Štěpánkem Netolickým. Mezi lety 15801582 hráz zvýšil a zpevnil Jakub Krčín. Díky tomu mohl ještě o něco rozšířit rozlohu Záblatského rybníka. Tím byla zaplavena ves Německá Lhota (jihozápadně od dnešního Lhotského dvora) tvořená 8 grunty. Rybník nově přejmenoval na Oplatil, ale toto jméno se podobně jako jiné Krčínovy názvy neujalo a rybník byl pro všechny lidi znovu Záblatským.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

V západní části rybníka a jeho okolí se nachází přírodní rezervace Záblatské louky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]