Záblatský rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Záblatský rybník
Záblatský rybník (6).JPG
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresJindřichův Hradec
Záblatský rybník
Záblatský rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha305 ha
Objem3,35 mil. m³
Povodí56,5 km²
Max. hloubka3 m
Ostatní
Typrybník
Nadm. výška427 m n. m.
Přítok vodyZlatá stoka, Dubenský potok, Ponědražský potok
Odtok vodyZlatá stoka
SídlaZáblatí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Záblatský rybník je rybník v Jihočeském kraji, který je šestý největší v celém Česku. Je třetí největší v okrese Jindřichův Hradec. Leží poblíž obce Záblatí. Vodní plocha má plochu 305 ha. Dosahuje hloubky 3 m. Leží v nadmořské výšce 427 m. Hráz je dlouhá 1400 metrů a je porostlá staletými duby (obvod až 5,4 metru). Je jedním z nejvýnosnějších třeboňských rybníků.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Mezi obcí a rybníkem protéká Zlatá stoka, do které voda z rybníka odtéká. Přítok ze Zlaté stoky je umožněn díky stupni u Záblatského mlýna. Kromě ní vodu přivádí také potok od rybníka Námětek, stoka z Ptačího blata, dále voda přitéká z povodí Dubenského potoka. Na severozápadě se do rybníka vlévá Ponědražský potok a od Lhotského dvora drobná vodoteč. Výpust rybníka tvoří podobně jako u rybníku Dvořiště kamenná štola, zde ale menších rozměrů (1 krát 1,8 metru), která je hrazena dvěma dřevěnými lopatami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle některých pramenů rybník existoval už ve 14. století – měl být napájen ze Dvořiště a ze Záblatského měl být napojen rybník Bošilecký. Tato soustava měla zaniknout s výstavbou Zlaté stoky, ale je těžké si něco takového představit, zvlášť proto, že každý rybník vlastnil někdo jiný. Jisté je, že rybník dal nejpozději vybudovat v letech 1475–1479 Zdeněk ze Šternberka na potoce Stojčíně. Patří mezi nejstarší rybníky na Třeboňsku. V roce 1513 byl rozšířen za Petra V. z Rožmberka třeboňským "fišmajstrem" Štěpánkem Netolickým. Mezi lety 15801582 hráz zvýšil a zpevnil Jakub Krčín. Díky tomu mohl ještě o něco rozšířit rozlohu Záblatského rybníka. Tím byla zaplavena ves Německá Lhota (jihozápadně od dnešního Lhotského dvora) tvořená 8 grunty. Rybník nově přejmenoval na Oplatil, ale toto jméno se podobně jako jiné Krčínovy názvy neujalo a rybník byl pro všechny lidi znovu Záblatským.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

V západní části rybníka a jeho okolí se nachází přírodní rezervace Záblatské louky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]