Xilinx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Xilinx
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení1984
ZakladatelJames V. Barnett II
Adresa sídlaSan José, 951 24, USA
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostisemiconductor industry
Produktysoftware
Identifikátory
Oficiální webwww.xilinx.com
ISINUS9839191015
LEI6EY4K7ZMF9UX1CU6KC79
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Xilinx je americká firma založená v roce 1985 a sídlící v Seattlu, je jedním z největších světových výrobců logických obvodů.

V současné době vyrábí více než polovinu programovatelných hradlových polí (FPGA), které vyvinula jako první na světě. Největší zbraní firmy Xilinx je její bezkonkurenčně největší sortiment[zdroj?], který se skládá z jednoduchých obvodů, až po hradlová pole.

Uplatnění nacházejí součástky firmy ve značném množství odvětví, jako například telekomunikace, počítače, průmyslová technika.

Firma také spolupracuje s více než 1800 univerzitami na celém světě díky svému Xilinx univerzitnímu programu. Nabízí zde volně dostupný přístup k softwarovým nástrojům, jako například ISE WebPack.

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Xilinx je developer FPGA a CPLD přístrojů. Nabízí přístroje pro rodiny s lepidlem logiky (CoolRunner, CoolRunner-II). Nízké náklady(Spartan) a high end aplikace(Virtex).

Virtex-II Pro, Virtex-4, a FPGA Virtex-5 jsou zajímavé především pro System-on-a-chip (SoC nebo SOC). SOC se vztahuje na integraci všech komponent v počítači nebo v jiných elektronických systémů do jednoho integrovaného obvodu (čipu),protože mohou obsahovat až 2 IBM PowerPC jádra.

Spartan serie[editovat | editovat zdroj]

Tato serie má výhodu především v nízkých nákladech dílů, jsou ovšem pomalejší než Virtex součástky a nemají vestavěná jádra PowerPC.

Generace Logické buňky Popis
Spartan-3 1700 až 75 000 Vysoká hustota buněk
Spartan-3A 1500 až 25 000 Optimalizované I/O
Spartan-3AN 1500 až 25 000 Bez paměti
Spartan-3E 2 000 až 33 000 Logické optimalizované
Spartan-3A DSP 37 000 až 54 000 DSP optimalizované

Virtex serie[editovat | editovat zdroj]

Řada Virtex má kromě běžných FPGA logických struktur vestavěné funkce. Počet násobičů v rozmezí od několika desítek až několika stovek, a to v závislosti na přístroji. Obdobně platí, že výše blokové paměti RAM se pohybuje od několika set kilobitů až desítek megabitů. Přestože všechny modely zahrnují některé blokové paměti RAM a násobiče, vestavěné PowerPC jádra a SerDes hardware jsou k dispozici pouze u vybraných modelů. Spouštění s Virtex-4, Xilinx převedeni na které mají několik verzí svých výrobků s různými vlastnostmi, jsou optimalizovány pro různé účely. Tradičně jediný rozdíl mezi modely v rámci série byla velikost a tím i ceny.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Xilinx se umístil mezi 100 nejlepšími společnostmi pro práci
  • Nejvýznamnější konkurenci pro Xilinx představuje Altera, Lattice Semiconductor, Actel a QuickLogic.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]