Xösäyen Jamaşev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Xösäyen Jamaşev
Xösäyen Yamaşev.jpg
Narození 6. ledna 1882
Kazaň
Úmrtí 13. března 1912 (ve věku 30 let)
Kazaň
Příčina úmrtí krvácení do mozku
Místo pohřbení Tatar cemetery (Kazan)
Politická strana Ruská sociálně demokratická dělnická strana
Manžel(ka) Xädiçä Yamaşeva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Xösäyen Mingazetdinovič Jamaşev (rusky Хусаин Миндгазетдинович Ямашев, 6. ledna 1882, Kazaň, Ruské impérium26. března 1912 tamtéž) byl tatarský sociální demokrat, revolucionář a spisovatel. V Tatarstánu byl znám jako "První Tatarský bolševik".

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Xösäyen Jamaşev se narodil v Kazani v rodině obchodníka. Studoval na prestižních madrasách Märcaniä a Möxämmädiä v letech 1890 - 1897. V letech 1897 až 1902 pracoval Jamaşev jako učitel. V té době se seznámil s marxismem.

Po dostudování na Kazaňské univerzitě se Jamaşev stal revolucionářem. V roce 1903 vstoupil do Ruské sociálně demokratické dělnické strany, téhož roku přistoupil k bolševické frakci. V roce 1905 se stal členem Kazaňského společenského výboru.

Během revoluce roku 1905 propagoval Jamaşev ozbrojenou vzpouru a organizoval dělnické marxistické kruhy. V té době začal překládat marxistickou literaturu do Tatarštiny. Napsal knihy "Pavouk a let" a "První krok", které tiskl ve sklepě jeho revolucionářský přítel Dulat Ali.

V roce 1907 v Orenburgu založil Jamaşev sociálně demokratické noviny „Ural“. Hlavním redaktorem novin byla Jamaševova manželka Xädiçä Jamaşeva. Ten samý rok však byly noviny „Ural“ zakázány a Jamaşev se vrátil do Kazaně.

Xösäyen Jamaşev zemřel v roce 1912, pět let před bolševickou revolucí. Je pohřben na Yaña-Tatarském hřbitově. V roce 1971 byla založena Cena Xösäyena Jamaşeva, která je udělována novinářům v Tatarstánu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xösäyen Yamaşev na anglické Wikipedii.