Xösäyen Jamaşev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Xösäyen Jamaşev
Xösäyen Yamaşev.jpg
Narození 6. ledna 1882
Kazaň
Úmrtí 13. března 1912 (ve věku 30 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Xösäyen Mingazetdinovič Jamaşev (rusky Хусаин Миндгазетдинович Ямашев, 6. ledna 1882, Kazaň, Ruské impérium26. března 1912 tamtéž) byl tatarský sociální demokrat, revolucionář a spisovatel. V Tatarstánu byl znám jako "První Tatarský bolševik".

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Xösäyen Jamaşev se narodil v Kazani v rodině obchodníka. Studoval na prestižních madrasách Märcaniä a Möxämmädiä v letech 1890 - 1897. V letech 1897 až 1902 pracoval Jamaşev jako učitel. V té době se seznámil s marxismem.

Po dostudování na Kazaňské univerzitě se Jamaşev stal revolucionářem. V roce 1903 vstoupil do Ruské sociálně demokratické dělnické strany, téhož roku přistoupil k bolševické frakci. V roce 1905 se stal členem Kazaňského společenského výboru.

Během revoluce roku 1905 propagoval Jamaşev ozbrojenou vzpouru a organizoval dělnické marxistické kruhy. V té době začal překládat marxistickou literaturu do Tatarštiny. Napsal knihy "Pavouk a let" a "První krok", které tiskl ve sklepě jeho revolucionářský přítel Dulat Ali.

V roce 1907 v Orenburgu založil Jamaşev sociálně demokratické noviny „Ural“. Hlavním redaktorem novin byla Jamaševova manželka Xädiçä Jamaşeva. Ten samý rok však byly noviny „Ural“ zakázány a Jamaşev se vrátil do Kazaně.

Xösäyen Jamaşev zemřel v roce 1912, pět let před bolševickou revolucí. Je pohřben na Yaña-Tatarském hřbitově. V roce 1971 byla založena Cena Xösäyena Jamaşeva, která je udělována novinářům v Tatarstánu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xösäyen Yamaşev na anglické Wikipedii.