Wollemie vznešená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Wollemie vznešená

Wollemie vznešená
Wollemie vznešená
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení: nahosemenné (Pinophyta)
Třída: jehličnany (Pinopsida)
Řád: borovicotvaré (Pinales)
Čeleď: blahočetovité (Araucariaceae)
Rod: wollemie (Wollemia)
Binomické jméno
Wollemia nobilis

Wollemie vznešená (Wollemia nobilis) je druh starobylé jehličnaté dřeviny z čeledi blahočetovitých. Je to jediný žijící druh rodu wollemie.

Wollemie byla objevena v roce 1994 mezi pískovcovými skalami pouhých 150 km od australského Sydney. Byla přesněji určena až s pomocí zkamenělin, které datují její původ do období před 200 miliony let. Patří tedy mezi tzv. živoucí fosílie.

Ochrana a rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Ve volné přírodě roste méně než 100 wollemií. Místo výskytu v národním parku Wollemi je proto přísně chráněno zákazem vstupu. Vládní program pro záchranu tohoto vzácného stromu nicméně poskytl práva na rozmnožování wollemie soukromé firmě, která po rozmnožení základního množství stromů pro botanické zahrady a potřeby záchranného programu získala právo mladé stromky volně prodávat. Tomu napomohla i skutečnost, že strom lze relativně snadno rozmnožit řízkováním.

Rostlinu proto v současnosti vlastní všechny větší botanické zahrady v ČR, je například součástí pravěké sekce zahrady v Liberci a je možné ji levně a legálně zakoupit i soukromě. Na rozdíl od jiných podobně vzácných druhů, které jsou kradeny v přírodě a pak různou cestou dodávány soukromým sběratelům, je oficiální komercializace tohoto druhu úspěšnou ukázkou propojení obchodu se zájmy ochránců přírody.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]