Wolfgang Kilian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wolfgang Kilian
Kilian, Georg Christoph - Wolfgang Kilian.jpg
Narození 10. května 1581
Augsburg
Úmrtí 18. února 1663 (ve věku 81 let)
Augsburg
Povolání mědirytec, vydavatel, umělec, tiskař, malíř a rytec
Rodiče Bartholomäus Kilian I a Maria Pfeiffelmann
Děti Bartholomäus Kilian
Philipp Kilian
Příbuzní Lucas Kilian a Raphael Custos (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wolfgang Kilian (1581 Augsburg1663 Augsburg) byl německý rytec. Kromě jiných portrétů se proslavil tvorbou portrétů vévodů bavorských, saských a arcivévodů rakouských.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině zlatníka Bartoloměje Kiliána. Matka rozená Pfeifflmannová, se po smrti otce znovu vdala a za manžela si vzala rytce a malíře Domenicuse či Dominika Custose. Ten přivedl Wolfganga a jeho bratra Lucase (1579–1631) k rytectví. Oba žili a pracovali v Augsburgu, přitom podnikali cesty do jižní Evropy, hlavně do Itálie.

V Augsburgu studoval a kopíroval Tintoretta, Paolo Veronesa, Jacopa Bassana a Paolo Farinata. Pobýval v Mantově, Miláně, Benátkách a v Římě. Po návratu do vlasti založil nakladatelství, tvořil často přímo spolu s bratrem Lucasem a pracoval pro vydavatelství svého otčíma. Věnoval se ilustracím, architektonickým studiím a dochoval se od něj i plán města Augsburgu.

K jeho významným pracím patří „Mír kurfiřta Falckého“ nebo pro českou oblast velmi zajímavý portrét Viléma Slavaty z Chlumu a Košumberka. V Čechách se nachází portrét Merqarta Fuggera, který vytvořil spolu s bratrem. Jen tři jeho děti dosáhly dospělosti (původně se narodilo 6 synů a 9 dcer). Z nich se Johann Baptist stal zlatníkem a Filip s Bartolomějem jako rytci pokračovali v odkazu svého otce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]