Jacopo Bassano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jacopo Bassano
Narození 1510
Bassano del Grappa
Úmrtí 13. února 1592 (ve věku 81–82 let)
Bassano del Grappa
Děti Girolamo da Ponte, Francesco Bassano the Younger a Leandro Bassano
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poslední večeře - Jacopo Bassano

Jacopo Bassano (1515, Bassano13. února 1592, tamtéž) byl italský malíř, nejznámější představitel rodiny umělců, kteří své jméno odvodili z malého města Bassano, asi 65 km od Benátek. Jeho původní jméno bylo Jacopo da Ponte. Maloval hlavně nábožensky zaměřené obrazy vč.portrétů.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Kromě krátkého období kolem roku 1530, kdy spolupracoval s Bonifaciem Veronesem v Benátkách, Jacopo pracoval v Bassanu celý svůj život. Jeho otec, Francesco starší (1475-1539), byl venkovský malíř a Jacopo si uchoval něco z venkovského umělce i když módní vlivy, na př. z Parmigianina jsou v jeho práci patrné.

Třebaže většinu své práce vytvořil v malých nebo středně velkých městech, vždy upozorňoval na nejnovější umělecké i technické směry vývoje, což mu vyneslo jistý stupeň slávy v Benátkách samých. Byl také schopen vymýšlet nové výrazové prostředky, které znamenaly velkou sílu výrazu jeho děl. Pracoval ve studiu svého otce, ale zlomil místní a devótní tradice studiem tisků Raffaela a dal vzniknout novému stylu známému jako manýrismus.

Během roku 1540 maloval experimentálně, anatomie jeho charakterů byla však vynucená a pozice nepřirozené. Tato fáze prokázala rozhodující vliv ve vývoji jeho vlastního velmi osobitého stylu, který byl schopen asimilovat nové myšlenky a přenášet je do umění s výraznou komunikativní silou. Bassanův populární realismus byl podepřený jeho výjimečným použitím světla a charakterizovaný živoucí kvalitou lidí a detailů, zvláště pak zvířat v jeho obrázcích. V průběhu let se jeho výraz stával stále dramatičtějším a to počínaje sérií oltářních obrazů v Bassanu, Trevisu, Padově, a Bellunu, jejichž tvorba se datuje od roku 1550 až do konce jeho práce.

Synové[editovat | editovat zdroj]

Jacopo Bassano měl čtyři syny, rovněž malíře, kteří pokračovali v jeho stylu zprvu v otcově dílně v Bassanu. Byli to

Francesco i Leandro získali jistou popularitu neboť pracovali v Benátkách. Uvedení čtyři synové stále více přispívali k popularitě jména Bassano, provozovali studio svého otce po jeho smrti.

Práce celé rodiny je dobře reprezentovaná v Museo Civico v Bassanu.

Pražská obrazárna[editovat | editovat zdroj]

Řadu obrazů rodiny Bassano má Obrazárna Pražského hradu. Od Jacopa dva oleje na plátně Milosrdný samaritán zhruba z roku 1550 a Zvířata vstupují do archy Noemovy, který namaloval po roce 1575.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NEUMANN, Jaromír. Obrazárna Pražského hradu. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1964. Kapitola Katalog děl, s. 66.  
  2. Obrazárna Pražského hradu 1964, s. 68

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]