Windows Embedded

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Windows Embedded je skupina operačních systémů od firmy Microsoft, které patří mezi embedded systémy. Zahrnuje operační systémy určené pro jednoúčelové využití např. v ovládacích zařízeních, tiskárnách, hracích automatech, bankomatech či síťových serverech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První Windows embedded systém Windows NT 4.0 embedded vznikl již v roce 1998 ve spolupráci firmy Microsoft a VenturCom. Cílem bylo vyvinout úsporný, nenáročný systém, který by bylo možné univerzálně používat na velkém množství nezařízení.

Vývojové větve[editovat | editovat zdroj]

Windows Embedded zahrnují množství specializovaných distribučních verzí, které jsou členěny do vývojových větví.

Windows Embedded Standard[editovat | editovat zdroj]

Nové verze systémů Windows Embedded Standard vycházely většinou společně s novými verzemi desktopových a serverových systémů Windows. Vyznačují se tím, že se od klasických PC systémů příliš neliší.

Windows NT 4.0 Embedded[editovat | editovat zdroj]

Windows NT měl sloužit především pro ovládání nápojových automatů a běžných spotřebičů. Jednalo se v podstatě o tentýž systém, jako Windows NT 4.0, rozdíl byl v možnosti individuálního nastavování jednotlivých komponent. Standardní podpora Windows NT 4.0 Embedded skončila v roce 2003.

Windows XP Embedded[editovat | editovat zdroj]

Telefonní automat spouští Windows XP Embedded.

Windows XP Embedded byly vydány v roce 2001. Na počátku roku 2014 využívalo přibližně 95% všech automatů (od bankomatů po herní automaty) právě Windows XP embedded nebo desktopové verzi Windows XP.[1]

Vzhledem k tomu, že podpora tohoto systému na počátku roku 2016 skončila, bylo nutné přejít na novější a podporované systémy.

Windows CE[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Windows CE.

Windows CE je asi nejznámější vývojovou větví Windows. Poprvé byl představen Billem Gatesem na výstavě COMDEX v roce 1996. Systém byl určen pro menší počítače a díky své nenáročnosti se prosadil jako základ systémů Windows Mobile, nebo SmartPhone.

Nejnovější verze je real-time operační systém Windows Embedded Compact 2013

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Za patnáct let nalezly Windows embedded systémy široké uplatnění, od RFID čteček, platebních terminálů, průmyslových strojů, po medicínské přístroje, které umožňují sdílení dat pomocí cloudových služeb.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČÍŽEK, Jakub. 95 % bankomatů běží na Windows XP. To může být problém. [[1]] [online]. 2014-01-17 [cit. 2016-05-27]. 
  2. Other Windows Embedded Products. [[2]] [online]. [cit. 2016-05-27]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]