Wikipedista:Kratochvan/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prof. PhDr. Petr Mareš, CSc.
Narození19. září 1947
Zlín
Alma materMasarykova univerzita
PovoláníSociolog, pedagog

Prof. PhDr. Petr Mareš, CSc. (19. září 1947, Gottwaldov) je přední český sociolog a jeden z nejuznávanějších odborníků na nezaměstnanost a problematiku chudoby. V současnosti působí na Katedře sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Je autorem či spoluautorem mnoha odborných článků a knih, mezi nejznámější patří Nezaměstnanost jako sociální problém nebo Sociologie nerovnosti a chudoby. Je ženatý a má dvě děti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Petr Mareš se narodil roku 1947 ve Zlíně (dříve Gottwaldově). V roce 1974 dokončil studium sociologie na filosofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně (dnes Masarykova univerzita), o rok později získal titul PhDr. Po studiu pracoval jako výzkumný pracovník v královéhradecké pobočce Institutu Československého komitétu pro vědecké řízení (1974–75), pak v brněnské pobočce Ústavu pro automatizaci a řízení v průmyslu (1975–77). Následovalo dlouholeté působení ve funkci podnikového sociologa ve Svitu Gottwaldov (1977–89). V roce 1989 přešel na krátkou dobu do Ústavu pro ekonomiku a řízení nevýrobní sféry UJEP, resp. Masarykovy univerzity. V tomto prvním období své pracovní dráhy (1975–90) se zabýval problémy řízení, personalistiky a sociálního plánování průmyslových podniků.

Druhé období začalo přechodem na filosofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde začínal jako vědecký pracovník. Titul kandidáta věd (CSc.) získal v roce 1992 na základě disertace Vliv sociálních rizikových faktorů na průběh a výsledek těhotenství. V roce 1993 byl na stáži na Amsterodamské univerzitě v Nizozemí. Tam se již zabýval sociálními problémy společnosti v širším rozsahu a obecnější poloze, konkrétně problémem nezaměstnanosti. V návaznosti na toto téma začal studovat i problém sociální nerovnosti a chudoby, sociální exkluzi a otázky sociální politiky. Nesporně při tom využíval zkušenosti z prvního období své pracovní kariéry. V roce 1994 obhájil habilitační práci na téma Nezaměstnanost jako sociální problém a po jmenování docentem začal vést katedru sociologie na filosofické fakultě MU. S celou katedrou v roce 1998 přešel na nově založenou fakultu sociálních studií MU, kde byl v roce 2002 jmenován profesorem. Od roku 2005, po vytvoření tří výzkumných institutů fakulty, působil jako ředitel Institutu pro výzkum reprodukce a integrace společnosti (IVRIS). Své vědecko-pedagogické zaměření tam rozšířil o téma sociální inkluze a integrace a kromě jiného také redigoval sborníkové práce k tomuto tematickém okruhu. Na jaře roku 2017 byl na návrh vědecké rady jmenován emeritním profesorem Fakulty sociálních studií MU.

Výzkumné projekty[editovat | editovat zdroj]

V čele institutu IVRIS působil Petr Mareš do konce roku 2012, kdy byla činnost institutu oficiálně ukončena. Jeho výzkumné zaměření vycházelo z dlouhodobého profilu Fakulty sociálních studií, mezi jejíž koncepční záměry patří rozvoj poznání, které se týká rodiny, reprodukčních procesů – sociálních determinant biologické reprodukce i sociální reprodukce, dále například rozvoj poznání sociálních problémů jako jsou marginalizace na trhu práce a nezaměstnanost, chudoba a sociální exkluze a jejich společného vlivu na integraci společnosti. Tyto základní směry výzkumu byly stanoveny již na počátku 90. let a postupně se prohlubovaly, diferencovaly a rozšiřovaly. V současnosti na někdejší činnost institutu IVRIS částečně navazuje Ústav populačních studií.

Významné publikace[editovat | editovat zdroj]

Koncentrace na dvě ústřední témata vědecké a pedagogické práce, nezaměstnanost a chudobu, se projevuje ve dvou stěžejních knižních publikacích Mareše. V knize Nezaměstnanost jako sociální problém (1994) vidí nezaměstnanost jako přirozený problém, který je implicitně obsažen v ideji tržní ekonomiky (indikuje nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce), kterému se ale společnost snaží mnoha způsoby čelit. Jde o složitý sociální jev s mnoha důsledky pro jednotlivce, rodinu, společnost. Všechny tyto aspekty autor analyzuje. Rozebírá také samotný fenomén nezaměstnanosti, jeho různé podoby, jeho historii – evropskou i naši, teorie, které se tímto jevem zabývají. Marešovy analýzy situace nezaměstnaných jsou přitom podepřeny řadou příkladů. Speciální pozornost věnuje masové a dlouhodobé nezaměstnanosti a životním strategiím nezaměstnaných, zejména ale strategiím společnosti v boji s nezaměstnaností a také úloze tzv. sociálního státu. Těžiště práce se zdá být v prokázání skutečnosti, že nezaměstnanost není jen ekonomickým, ale i sociálním a kulturním problémem a boj s ní je i sociální a kulturní investicí.

Problém chudoby je stejně komplexním způsobem analyzován v díle Sociologie nerovnosti a chudoby (1999). Autor deklaruje, že společnost se s tímto problémem musí vyrovnávat v rovině teoretického myšlení i praktického jednání, že si musí klást otázky, kdo jsou chudí, proč jsou chudí, jaké k nim má povinnosti, jak zlepšit jejich postavení. Kniha je koncipována jednak jako přehled diskuse těchto otázek, která probíhá v průmyslově vyspělých zemích, také ale jako pojednání o způsobech měření chudoby a reakcí společnosti na ni a jako zkoumání sociálních procesů, které jsou s danými skutečnostmi spojeny. Teoretickým východiskem je porovnání různých konceptů sociální nerovnosti, stratifikace a chudoby. Autor se zabývá rozdíly mezi různými skupinami chudých, zkoumá způsoby života v chudobě, chudobu jako mnohonásobnou deprivaci apod. Opět se dostává k řešení problému společností a k úloze sociálního státu, a to i v českém kontextu. Končí řadou otázek, které by si společnost měla klást, a otevírá tím diskurs o tématu, jež by komerční společnost ráda potlačila, které ale stále nabývá na aktuálnosti.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

  • Nezaměstnanost jako sociální problém (Sociologické nakladatelství, Praha 1994; 2. vyd. 2002)
  • Sociologie nerovnosti a chudoby (Sociologické nakladatelství, Praha 1999)
  • Dávky sociálního státu: Nastavení systému, jeho ekonomická a sociální efektivita a sociální konsekvence pro klienty sociálního státu i společnost (Masarykova univerzita, Brno 2001)

Sborníky[editovat | editovat zdroj]

  • Modernizace a česká rodina (Masarykova univerzita, Brno 2003; spolueditor T. Potočný)
  • Trh práce, nezaměstnanost, sociální politika (Masarykova univerzita, Brno 2003; spolueditor T. Sirovátka)
  • Society, Reproduction and Contemporary Challenges (Barrister and Principal, Brno 2004)
  • Sociální reprodukce a integrace: Ideály a meze (Masarykova univerzita, Brno 2007; spolueditor O. Hofírek)

Příspěvky ve sbornících[editovat | editovat zdroj]

  • Poverty, Deprivation and Social Exclusion: The Unemployed and the Working Poor (M. C. Fournier – C. S. Mercier, eds.: Economics of Employment and Unemployment. Nova Science Publishers, New York 2009; spoluautor T. Sirovátka)

Studie[editovat | editovat zdroj]

  • Regulace nezaměstnanosti v Nizozemí (Sociální politika 1991)
  • The Legitimacy of Privatization: Two Case Studies of Privatized Enterprises (Czech Sociological Review 1994; spoluautor L. Musil)
  • Je česká společnost anomická? (Sociologický časopis 1996; spoluautor L. Rabušic)
  • The Czechs: Jobs and Work (Czech Sociological Review 2001)
  • Od práce emancipující k práci mizející (Sociologický časopis/Czech Sociological Review 2004)
  • Unemployment Benefits and Material Deprivation of the Unemployed: The Czech Republic in International Comparison (Finance a úvěr 2005; spoluautor T. Sirovátka)
  • Poverty, Social Exclusion and Social Policy in the Czech Republic (Social Policy and Administration 2006; spoluautor T. Sirovátka)
  • Sociální vyloučení (exkluze) a sociální začleňování (inkluze) – koncepty, diskurs a agenda (Sociologický časopis/Czech Sociological Review 2008; spoluautor T. Sirovátka)
  • Social Exclusion and Forms of Social Capital: Czech Evidence on Mutual Links (Sociologický časopis/Czech Sociological Review 2008; spoluautor T. Sirovátka)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Mareš Petr. In: Sociologická encyklopedie. [s.l.]: Sociologický ústav AV ČR Dostupné online.
  • prof. PhDr. Petr Mareš, CSc. [online]. Masarykova univerzita [cit. 2018-11-08]. Dostupné online. 
  • Fakulta sociálních studií. [online]. Masarykova univerzita [cit. 2018-11-08]. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]