Kandidát věd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z CSc.)
Skočit na: Navigace, Hledání

Kandidát věd (lat. candidatus scientiarum), ve zkratce CSc. umisťované za jménem a oddělené od něj čárkou, je bývalá česká (resp. československá) vědecká hodnost nižšího stupně, kterou udělovaly jak vysoké školy, tak akademie věd (ČSAV, resp. AV ČR). Vyšším stupněm byla vědecká hodnost doktora věd (DrSc.).

Formální oslovování hodností CSc. (pane kandidáte) se nepoužívá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vědecká hodnost kandidáta věd byla v Československu zavedena roku 1953 podle sovětského vzoru (Кандидат наук) vládním nařízením č. 60/1953 Sb.,[1] později ji upravovaly zákonné opatření předsednictva Národního shromáždění č. 64/1959 Sb.[2] a zákon č. 53/1964 Sb.[3] Vědecká výchova vedoucí k udělení této vědecké hodnosti pokračovala i v České republice, zastavena byla až v roce 1998 s tím, že zahájená řízení měla být ukončena nejpozději do 31. prosince 2001 (i když pak už jen v AV ČR, aby doběhly zahájené aspirantury).[4][5]

Po vzoru anglosaského světa byla nahrazena doktorským titulem ve zkratce Ph.D. (tedy doktor), ale udílí se dodnes v Rusku, kde titul kandidát věd odpovídá českému neměnnému titulu Ph.D. „Tituly se v Rusku na rozdíl od nás [Čechů] před jmény ani za jmény běžně neuvádějí a oslovování titulovaných lidí se děje stejně jako v běžné společnosti pomocí křestního jména a jména po otci.”[6]

V relativně krátkém období (mezi lety 19901998, tedy před boloňským procesem) v Česku ještě předcházel zavedení titulu doktor, ve zkratce Ph.D., stejný titul, tedy doktor, ovšem ve zkratce Dr., pro absolventy tohoto postgraduálního studia. Po zavedení Ph.D., jakožto standardního titulu označujícího vědce, již nastala přeměna „postgraduálního studia“ v doktorský studijní program (8 v ISCED), všechny tři uvedené jsou tedy de facto ekvivalenty. („Vysokoškolské studium“ se následně též přeměnilo na magisterský studijní program a „(obsahově) ucelená část vysokoškolského studia“ se změnila na bakalářský studijní program.)

Vyšší vědecká hodnost doktora věd (DrSc.) pak byla z právního řádu České republiky (tedy vysokoškolského zákona) zcela odstraněna a později AV ČR zavedla určitou náhradu udílenou dle vlastních stanov (ve zkratce DSc.).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vládní nařízení č. 60/1953 Sb., o vědeckých hodnostech a o označení absolventů vysokých škol. Dostupné online.
  2. Zákonné opatření předsednictva Národního shromáždění č. 64/1959 Sb., o udělování vědeckých hodností a o Státní komisi pro vědecké hodnosti. Dostupné online.
  3. Zákon č. 53/1964 Sb., o udělování vědeckých hodností a o Státní komisi pro vědecké hodnosti. Dostupné online.
  4. § 100 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách). Dostupné online.
  5. KVAČKOVÁ, Radka. RNDr., PhDr., MVDr... Česko v zajetí titulů. Není doktor jako doktor. idové noviny (Lidovky.cz) [online]. 2014-06-12. Dostupné online.  
  6. GREGOR, Jan. Rusko dnes – země kontrastů (II.). Auspicia. 2009, čís. 2, s. 175. Dostupné online. ISSN 1214-4967.