Wikipedie:Panel referencí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Související informace naleznete také v článku Nápověda:Panel referencí.
Panel referencí s automaticky doplněnými bibliografickými údaji dle DOI (vkládání citace periodika)
Panel referencí ve verzi bez dialogů

Panel referencí je česká modifikace nástroje refToolbar pocházejícího z anglické Wikipedie. Jeho cílem je usnadnit wikipedistům vkládání referencí do článků, což je dosud zejména pro začínající editory značně komplikované. Nástroj přidává do editačního rozhraní nové tlačítko, díky němuž si editor jednoduše vybere z nabídky citačních šablon, které následně vyplní prostřednictvím formuláře, k dispozici je i tlačítko pro automatické vložení aktuálního data do kolonky Datum přístupu. Citaci je následně možné buď jednorázově vložit do textu, nebo ji pojmenovat, což umožní několikanásobné vložení stejné reference do textu. Panel referencí nabízí též kontrolu případných chyb, kterých se editor mohl při vkládání referencí dopustit. Jedná se například o shodně pojmenované reference s rozdílným obsahem, reference bez obsahu, reference s totožným obsahem, které je možno sloučit pod jeden název, případně neuzavřené tagy <ref> či reference bez použití standardizované citační šablony.

Od 6. dubna 2013 je Panel referencí na české Wikipedii k dispozici všem uživatelům (včetně nepřihlášených). Registrovaní uživatelé si jej mohou vypnout, pokud deaktivují příslušné udělátko.

Panel referencí je v současné době kompatibilní s následujícími citačními šablonami:

Od května 2017 je při citování elektronické monografie, monografie, elektronického periodika, periodika a sborníku možné využít automatické dohledání některých údajů pomocí jedinečných identifikátorů ISBN, DOI a v omezené míře též URL adresy.

Verze[editovat | editovat zdroj]

Editor se může setkat se dvěma verzemi Panelu referencí v závislosti na svém vlastním nastavení editačního rozhraní:

  • Výchozí verze – zobrazuje se editorům, kteří mají aktivovaný tzv. vylepšený panel nástrojů a používání dialogových oken (rozhraní otevřete rozkliknutím odkazu Citace)
  • Verze bez dialogových oken – zobrazuje se editorům, kteří používají vylepšený panel nástrojů, ale nezaškrtli políčko „Používat průvodce pro vkládání odkazů, tabulek atd.“, přístupná přes ikonu Ikona pro vložení citace.