Wikipedie:Článek týdne/2018/27

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
název
Pád lokomotivy do Smědé
obrázek
Soubor:Smědá pod frýdlantským zámkem 02.jpg
šířka (obrázku)
popisek (obrázku)
Železniční násep, z něhož lokomotiva spadla
anotace

Pád lokomotivy do Smědé bylo železniční neštěstí, ke kterému došlo před šedesáti lety 4. července 1958 jihovýchodně od Frýdlantu na severu České republiky. Oblast tehdy postihly několikadenní přívalové deště, jejichž vinou stoupla hladina řeky Smědé do výše 360 centimetrů. Voda tak poškodila násep železniční tratěLiberce do Frýdlantu a Zawidówa, který podemlela. Když pak tímto místem projížděl osobní vlak vedený parní lokomotivou číslo 354.109 zvanou „Všudybylka“, na níž vedle strojvedoucího a topiče jel ještě chlapec, příbuzný jednoho ze železničářů, nevydržel poškozený úsek tratě a pod vlakem se sesunul. Lokomotiva se od zbylých železničních vozů odpojila, naklonila se na bok a přepadla do řeky, v níž dopadla opět na svoje kola. Zbylá část vlaku zůstala stát na náspu, čímž nedošlo k rozsáhlejšímu neštěstí. Nehoda si vyžádala tři lidské životy osob jedoucích na lokomotivě. Smrtelné zranění utrpěl poté navíc ještě voják, jenž pomáhal při vyprošťování. Policejní vyšetřovatelé železniční nehodu označili za mimořádnou událost a odložili ji beze stíhání viníků.

V roce 2003 natočil o neštěstí režisér Ludvík Klega pro Českou televizi dokument z cyklu Osudové okamžiky, a když roku 2017 nechalo město Frýdlant zbudovat naučnou stezku, jedno z jejích osmi zastavení se věnuje této železniční události.


nominace (NČ / DČ / české / ostatní)
český
rok (formát: RRRR)
2018
týden (formát: TT)
27
poznámka (k návrhu)
Ve 27. týdnu uplyne přesně 60 let od události, byť, Bazi či OJJoji, vím, že jste již článek vybrali, ale třeba by ještě byla možná změna :-)

návrh
+0Komentář Navrhl/a: Jan Polák (diskuse) 30. 6. 2018, 15:52 (CEST)
recenze ({{čt/ano| --~~~~}} / {{čt/ne| --~~~~}} / {{čt/komentář| --~~~~}})