Widukind

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o saském vojevůdci. O saském kronikáři pojednává článek Widukind z Corvey.
Widukind
Narození755
Vestfálsko
Úmrtí807 (ve věku 51–52 let)
Enger
PohřbenStiftskirche Enger
Potomciunknown von Sachsen, Hasela von Sachsen a Wigbert
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Widukind (také Wittekind nebo Weking; druhá polovina 8. století) byl saský vojevůdce. Pocházel z vestfálského[1] šlechtického rodu a jako dux Saxonum, tedy jako vévoda Sasů,[2] vedl v saských válkách let 777–785 odpor saských germánských kmenů proti Karlovi Velikému. Sasové nakonec vojensky nadřazenému Frankovi podlehli. Dnešní severozápad Německa byl tak začleněn do karlovské říše a nakonec také pokřesťanštěn.

O Widukindově životě se mnoho neví. Jméno Widukind zřejmě znamená „lesní dítě“, tedy vlk. Poprvé zmíněn je v roce 777 u příležitosti sněmu v Paderbornu. Po Widukindově křtu v královském paláci v severofrancouzském Attigny (785) už nejsou k dispozici žádné spolehlivé informace o jeho dalším osudu. Kolem jeho postavy ovšem vyrostla řada mýtů; vévoda se stal symbolem saské nezávislosti a někdy dokonce i předmětem kultické úcty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Widukind (Sachsen) na německé Wikipedii.

  1. Annales regni Francorum ho k roku 777 popisují jako jednoho z předních Westfálců - …Widokindum, unum ex primoribus Westfalaorum….
  2. Matthias Springer: Die Sachsen. Stuttgart 2004, S. 196–197. Latinské dux může znamenat jak šlechtický titul, tak i jen vojenského vůdce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]