What If…? (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
What If…?
Žánryanimovaný
antologický
Formátseriál
Předlohapostavy Marvel Comics
NámětAshley Bradley
HrajíJeffrey Wright
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy
Jazykangličtina
Počet řad1
Počet dílů5
Obvyklá délka31–33 minut
Produkce a štáb
Výkonný
producent
Kevin Feige
Brad Winderbaum
Produkční
společnost
Marvel Studios
DistributorDisney Media Distribution
Premiérové vysílání
StaniceDisney+
Posloupnost
SouvisejícíMarvel Cinematic Universe
What If…? na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

What If…? je vysílaný americký animovaný televizní seriál, vytvořený na motivy stejnojmenného komiksu vydavatelství Marvel Comics. Jeho autorem je Ashley Bradley a je vysílán na streamovací službě Disney+ od srpna 2021.[1] Antologický seriál, který je jako první animovaný pořad součástí franšízy Marvel Cinematic Universe (MCU), odkazuje na všech 23 filmů z Infinity Sagy.[2] Zobrazuje významné okamžiky z filmů MCU, kdyby se odehrály jinak.[3] První i druhá řada mají čítat po devíti dílech.[4]

Seriál je vyprávěn postavou Watchera, kterého ztvárňuje Jeffrey Wright, a v jednotlivých dílech mají hostovat herci z filmů MCU.[5]

V červenci 2019 uvedla Hayley Atwellová, že již bylo zahájeno natáčení hlasového obsazení.[6]

Premiéra první série byla 11. srpna 2021[1] a bude se skládat z devíti epizod. Druhá série je ve vývoji.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hlavním vypravěčem seriálu je kosmická bytost známá jako Pozorovatel (v anglickém originále Watcher), který v návaznosti na konec první série seriálu Loki sleduje dění ve všech alternativních časových liniích. Zabývá se možností, jak by dopadly důležité momenty z filmů Marvel Cinematic Universe, pokud by se nějakým způsobem odehrály jinak. Právě těmto alternativním realitám se Pozorovatel věnuje a komentuje je, ačkoliv sám nemůže nijak zasáhnout. Každá epizoda tak začíná premisou: Co kdyby...?

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

 • Jeffrey Wright jako Watcher – člen Watcher race, která pozoruje vesmír

Hosté[editovat | editovat zdroj]

Dále, Tony Stark, Steve Rogers, Carol Danversová, Peter Parker, Ultron, Nataša Romanovová, Gamora, Drax, Wanda Maximovová, Shuri, Pepper Pottsová a členové skupiny Dora Milaje, avšak s jiným hlasovým obsazením než ve filmech Marvel Cinematic Universe.

Seznam dílů[editovat | editovat zdroj]

Č. v seriáluPůvodní názevRežieScénářPremiéra v USA
1"What If... Captain Carter Were the First Avenger?"Bryan Andrews[7]A.C. Bradley[8]20210811a11. srpna 2021[9]
Během druhé světové války je Steve Rogers vybrán, aby se stal prvním supervojákem na světě. Během příprav je ale zraněn špiónem Hydry. Agentka organizace SSR Peggy Carterová zabije špióna a rozhodne se aplikovat si sérum místo něj. Úspěšně je vylepšena, ale vůdce SSR John Flynn jí zakáže bojovat. Poté, co navzdory rozkazu získá Carterová Teserakt od Hydry, ji Flynn neochotně povýší na kapitánku Carterovou. Howard Stark použije Teserakt k vytvoření ozbrojeného ​​obrněného obleku, jehož pilotem se stane Rogers. Carterová a Rogers společně bojují v mnoha bitvách, dokud Rogers nezmizí při útoku na vlak Hydry. Carterová a její spojenci najdou Rogerse, když proniknou na základnu Hydry, kde zároveň najdou Red Skulla, který pomocí Teseraktu otevřel portál a vyvolal interdimenzionální stvoření známé jako Shuma-Gorath, které jej ale zabije. Carterová vstoupí do zavírajícího se portálu, aby stvůru přinutila vrátit se. Téměř o sedmdesát let později použije S.H.I.E.L.D. Teserakt k otevření portálu, ze kterého vyjde Carterová a setká se s Nickem Furym a Clintem Bartonem. Smutně konstatuje, že zmeškala slíbený tanec s Rogersem. 
2"What If... T'Challa Became a Star-Lord?"Bryan Andrews[10]Matthew Chauncey[11]20210818a18. srpna 2021[12]
V roce 1988 jsou na základě rozkazů od Ega posláni Plenitelé na Zemi, aby získali jeho syna Petera Quilla. Omylem však unesou mladého T'Challu, který souhlasí, že se k nim připojí a prozkoumá galaxii. O dvacet let později se T'Challa stane slavným galaktickým psancem známým jako Star-Lord. Po získání Orbu obsahujícího Kámen moci na Moragu přijde k T'Challovi a Plenitelům Nebula, která navrhne, aby spolu ukradli „Embers of Genesis“, kosmický prach dávné supernovy schopný terraformovat celé planety. Jelikož v tomto vesmíru T'Challa přesvědčil Thanose o omylu svého plánu vyhladit polovinu veškerého života, mocenské vakuum zabral Sběratel, který se tak stal vládcem podsvětí celé galaxie, a zároveň má v držení výše zmíněné Embers. Nebula a Yondu se proto setkají se Sběratelem na Kdovíkde, zatímco T'Challa pronikne do jeho sbírky, aby našel Embers of Genesis. Objeví ale kosmickou loď z Wakandy obsahující zprávu od jeho otce T'Chaky, který po něm zoufale pátrá. Nebula mezitím zdánlivě zradí Plenitele, což vede k zajetí T'Chally. Později Nebula všechny zachrání a odhalí, že ona a T'Challa plánovali lest, aby mohli získat Embers of Genesis. T'Challovi se podaří uniknout z vězení a po boku Yondua bojují se Sběratelem. Když jej přemohou, odletí s ostatními Pleniteli na Zemi do Wakandy, kde se T'Challa sejde se svou rodinou. Mezitím kdesi v USA se s Peterem Quillem, v tomto vesmíru pouhým uklízečem, setká jeho otec Ego. Je očividné, že má se synem zlé úmysly. 
3"What If... the World Lost Its Mightiest Heroes?"Bryan AndrewsA.C. Bradley & Matthew Chauncey20210825a25. srpna 2021[13]
Během týdne se ředitel S.H.I.E.L.D.u Nick Fury pokouší získat hrdiny pro „Iniciativu Avengers“, ale každý je záhadně zabit: Nataša Romanovová vstříkne Tonymu Starkovi nečekaně smrtelnou dávkou oxidu lithného, Barton omylem zastřelí Thora, než sám zemře v cele, Bruce Banner exploduje, a Romanovová je při vyšetřování dalších vražd napadena a zabita. Než zemře, řekne Furymu, že vraždy souvisí s „nadějí“ (anglicky Hope). V návaznosti na Thorovu smrt napadne Zemi jeho bratr Loki v čele asgardského vojska, ovšem Fury navrhne spojenectví s úmyslem najít Thorova vraha. Záhy odhalí, že vrahem je Hank Pym, který používá svou zmenšovací technologii k zabití Avengers jako pomstu za smrt své dcery Hope van Dyne, která zemřela při výkonu služby jako agent S.H.I.E.L.D.u. Loki pomůže Furymu porazit Pyma, který je vzat do asgardské vazby, a poté se rozhodne zůstat na Zemi a stane se jejím vládcem. Fury začne sestavovat nový tým hrdinů. Najde Steva Rogerse zmrzlého v ledu a povolá Carol Danversovou na Zemi. 
4"What If... Doctor Strange Lost His Heart Instead of His Hands?"Bryan AndrewsA.C. Bradley20210901a1. září 2021[14]
Dr. Stephena Strange čeká formální večírek, na nějž se rozhodne s sebou vzít svou kolegyni a životní lásku Christine Palmerovou. Při cestě do nich však narazí auto, což má za následek smrt Palmerové. Ve svém žalu Strange cestuje do Kamar-Taj, kde se učí magii od Prastaré. Tam objeví Oko Agamottovo, o kterém se dozvěděl, že dokáže manipulovat s časem, je ale důrazně varován Prastarou a Wongem, že by to mohlo zničit samotnou strukturu reality. Příběh Stephena Strange pokračuje dál tak, jak jej známe – porazí Dormammu a stane se nejvyšším čarodějem, ovšem na druhé výročí smrti Palmerové se rozhodně změnit minulost a s pomocí Oka Agamottova opakovaně vrací čas ve snaze zachránit její život, leč pokaždé selže. Strange je proto informován Prastarou, že smrt Palmerové je absolutním bodem na časové ose, který nelze změnit, jelikož to samo o sobě vytváří paradox. Strange však odmítá poslouchat, pročež Prastará, která čerpá síly z Temné dimenze, rozdělí časovou osu na dvě: na první, kde Strange s pomocí ztraceného vědění pohlcuje mystické bytosti a stává se zlou, po moci toužící verzí sám sebe, známou jako Strange Supreme, a druhou, kde se Strange smířil se smrtí Palmerové. Strange Supreme si však neuvědomuje, že svými činy způsobuje rozpad vesmíru. Prastará proto rekrutuje druhého Strange, aby bojoval proti Strange Supreme a zachránil tak svět. Strange Supreme však svého dvojníka přemůže a pohltí. Strange Supreme se pak vrátí na místo autonehody a obrátí čas, aby zachránil Palmerovou, ale struktura vesmíru se v tomto procesu začne rozpadat. V posledních chvílích, než se zhroutí realita, Strange Supreme prosí Pozorovatele (anglicky Watcher) o pomoc, ale Pozorovatel odmítne zasáhnout. Palmerová se rozplyne v náručí Strange Supreme a vesmír se zhroutí do nicoty. Pouze Strange Supreme zůstane, odkázán na osamocenou věčnost v nicotě. 
5"What If... Zombies!?"Bryan AndrewsMatthew Chauncey20210908a8. září 2021[15]
Hank Pym najde Janet van Dyne v kvantové říši, ta je ale nakažena kvantovým virem, který z ní dělá zombie. Van Dyne nakazí Pyma a oba se vrátí, načež rozšíří virus po celém světě. O dva týdny později se skupina přeživších – Bruce Banner, Strangeův plášť levitace, Hope van Dyne, Peter Parker, Bucky Barnes, Okoye, Sharon Carterová, Happy Hogan a Kurt – dozví o táboře, kde se vyvíjí lék. Putují do tábora, ale cestou přijdou o Happyho, Carterovou a Hope kvůli útokům zombie. V táboře se setkají s Visionem, jehož Kámen mysli dokáže zvrátit virus. Dokonalým příkladem je vyléčená hlava Scotta Langa udržovaná naživu ve skleněné nádobě. Barnes najde beznohého T'Challu, kterým Vision krmil nakaženou Wandou Maximovovou. Maximovová se vzápětí osvobodí, zabije Kurta a Okoye a telekineticky vrhne Barnese kamsi pryč. Vision se obětuje a dá Parkerovi svůj Kámen mysli. Banner se promění v Hulka a bojuje s Maximovovou, zatímco ostatní unikají. Parker, Lang, T'Challa a plášť míří do Wakandy, posledního bezpečného místa na Zemi, aby vyslali energii Kamene mysli po celé planetě a všechny tak vyléčili. Vzápětí je však odhaleno, že Wakanda padla, a vyčkává v ní zombifikovaný Thanos se svou rukavicí, v níž chybí pouze Kámen mysli. 
620210915a15. září 2021[16]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b COWTON, Hannah. What If...? release date, trailer, cast and news. Tech Advisor [online]. [cit. 2021-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. STALEY, Brandon. Marvel Reveals Episode Count for Upcoming What If? Series [online]. Cbr.com, 2019-08-23 [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. DINH, Christine. All of the Marvel Disney+ News Coming Out of The Walt Disney Company's Investor Day [online]. Marvel.com, 2019-04-12 [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Marvel's What If...? Show Has 9 Episodes In Seasons 1 & 2. ScreenRant [online]. 2021-08-03 [cit. 2021-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. MANCUSO, Vinnie. Marvel’s ‘What If?’ Announces Massive Voice Cast of MCU Stars & Jeffrey Wright as The Watcher [online]. Collider.com, 2019-07-20 [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. DAVIDS, Brian. Hayley Atwell on 'Blinded by the Light' and Shooting Her 'Avengers' Ending [online]. Hollywoodreporter.com, 2019-08-16 [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. NEWBY, Richard; NEWBY, Richard. ‘What If…?’ Blows the Doors Open for ‘Doctor Strange 2’ [online]. 2021-08-11 [cit. 2021-08-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. KEANE, Sean. Marvel's What If…? episode 1 recap: Captain Carter smashes Hydra in WWII. CNET [online]. [cit. 2021-08-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. BISSET, Jennifer. Marvel's What If...? release dates: When does episode 2 land on Disney Plus?. CNET [online]. [cit. 2021-08-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. RADULOVIC, Petrana. Everything we learned at D23’s Disney Plus presentation. Polygon [online]. 2019-08-24 [cit. 2021-08-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. What If Episode 2 Review: T'Challa, The Humble Star-Lord | Leisurebyte [online]. 2021-08-18IST16:30:19+05:30 [cit. 2021-08-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. BISSET, Jennifer. Marvel's What If...? release dates: When does episode 2 land on Disney Plus?. CNET [online]. [cit. 2021-08-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Marvel's What If…?: Release date, cast, plot and latest news. Radio Times [online]. [cit. 2021-08-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. What If…? episode 4 release date: When is the fourth episode released? [online]. 2021-08-25 [cit. 2021-08-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. SAGER, Jessica. Everything to Know About Disney+'s What If...? And Its Impact on the Marvel Multiverse. Parade: Entertainment, Recipes, Health, Life, Holidays [online]. 2021-08-09 [cit. 2021-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. SAGER, Jessica. Everything to Know About Disney+'s What If...? And Its Impact on the Marvel Multiverse. Parade: Entertainment, Recipes, Health, Life, Holidays [online]. 2021-08-09 [cit. 2021-09-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]