J.A.R.V.I.S. (Marvel Cinematic Universe)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
J.A.R.V.I.S.
Paul Bettany, který nadaboval J.A.R.V.I.S.e
Paul Bettany, který nadaboval J.A.R.V.I.S.e
DíloMarvel Cinematic Universe
První výskytIron Man
VytvořiliMark Fergus
Hawk Ostby
Art Marcum
Matt Holloway
PředlohaEdwin Jarvis a H.O.M.E.R.
ZtvárnilPaul Bettany (jako Vision)
NamluvilPaul Bettany
Informace o postavě
Rodné jménoJust A Rather Very Intelligent System
RasaUmělá inteligence
RodinaTony Stark (tvůrce)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

J.A.R.V.I.S. (Just A Rather Very Intelligent System) je fiktivní postava namluvená Paulem Bettanym[1] z Marvel Cinematic Universe. Postava je založená na dvou komiksových postavách, Edwinu Jarvisovi[2] a H.O.M.E.R.ovi[3], z komiksů Marvel Comics.

J.A.R.V.I.S. je umělá inteligence vytvořená Tonym Starkem, která kontroluje Starkovo brnění a pomáhá mu. Ve filmu Avengers: Age of Ultron dostane fyzickou podobu – Visiona, kde je spojena Ultronova mysl a J.A.R.V.I.S.[4]

Od debutu ve filmu Iron Man, se J.A.R.V.I.S. objevil v dalších čtyřech filmech, přičemž jako součást Visiona se objevoval i nadále.

Fiktivní biografie[editovat | editovat zdroj]

Asistent Starka[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Iron Man (film, 2008), Iron Man 2, Avengers (film) a Iron Man 3.

Po návratu Starka ze zajetí v Afghánistánu, pomohl J.A.R.V.I.S. sestrojit brnění Iron Mana. Po úspěšném sestrojení, nahrál Stark J.A.R.V.I.S.e do brnění, kde mu měl pomoci J.A.R.V.I.S. v boji.[5]

J.A.R.V.I.S. nadále pomáhal Tonymu Starkovi, i při útoku Whiplashe v Monaku, kdy poskytl Starkovi informace o obloukovém reaktoru Vanka. Později, pomohl Starkovi vytvořit nový prvek jako náhradu za palladium pro obloukový reaktor.

Bitva o New York[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012, asistoval Starkovi u studia Teseraktu, poté co mu Coulson donesl návrh, aby se přidal do iniciativy Avengers. Později, na helikariéru použil Stark J.A.R.V.I.S.e pro nabourání se do serverů S.H.I.E.L.D.u, zatímco hledal s Bannerem Teserakt. Během boje v New Yorku zachránil J.A.R.V.I.S. Starka, při pádu ze Stark Tower použitím nového systému u brnění Mark VII.[6]

Železná legie[editovat | editovat zdroj]

V prosinci téhož roku[7] pomáhal J.A.R.V.I.S. sestrojit Starkovi Železnou legii – desítky brnění ovládané J.A.R.V.I.S.em, které měli pomoci Starkovi v případném dalším boji. Poté, co byl Happy zraněn při výbuchu, zrekonstruoval J.A.R.V.I.S. místo výbuchu, aby mohl Stark vyšetřit po čem Happy pátral. Po útoku na Starkovu vilu v Malibu, převzal J.A.R.V.I.S. kontrolu nad brněním a odletěl s ním do Rose Hill v Tennessee, místo o kterém diskutovali při vyšetřování výbuchu. Vlivem nedostatku energie v brnění začal J.A.R.V.I.S. selhávat. Když J.A.R.V.I.S. začal být opět online, oznámil Starkovi, že trosky vily byly odstraněny a je schopen tak zahájit protokol, pro aktivaci Železné legie. Během boje s Killianem, zásoboval J.A.R.V.I.S. Starka novými brněními a zneškodnil všechny vojáky s Extremis. Po boji nařídil Stark J.A.R.V.I.S.ovi, aby nechal zničit Železnou legii, čímž se usmířil s Pepper Pottsovou.[8]

Ultron a vznik Visiona[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Avengers: Age of Ultron a Vision (Marvel Cinematic Universe).

Po úspěšném získání Lokiho žezla, asistuje J.A.R.V.I.S. Starkovi a Bannerovi, při vytváření mírumilovného programu Ultrona.[9] Po odchodu Starka a Bannera z laboratoře, J.A.R.V.I.S. pokračuje ve vytváření Ultrona a podaří se mu to. Ultron ale J.A.R.V.I.S.e napadne a zdánlivě ho zničí.[10] J.A.R.V.I.S. se však dokázal zachránit pomocí rozprostření svých protokolů po internetu, čímž se ukryl před Ultronem a bránil mu v odpálení jaderných raket. Poté co Stark nalezne J.A.R.V.I.S.e na internetu a sestaví ho zpět, nahraje jeho software do syntetického těla, a s pomocí Thora, který tělo aktivuje, vznikne Vision, zatímco F.R.I.D.A.Y. zaujme místo, jako asistentka Starka.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků J.A.R.V.I.S. na anglické Wikipedii a Features of the Marvel Cinematic Universe na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul Bettany on Voicing Iron Man's Jarvis. SuperHeroHype [online]. 2008-05-17 [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. 
  2. Agent Carter to Feature Edwin Jarvis as Howard Stark's Butler. Collider [online]. 2014-07-26 [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. HOMER (Character). Comic Vine [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. How James D'Arcy's Jarvis Jumped from Agent Carter to the MCU. CBR [online]. 2019-05-03 [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Who Plays [SPOILER] In Avengers: Endgame?. ScreenRant [online]. 2019-04-26 [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. All 19 Iron Man Suit Versions Tony Stark Wore In The MCU. ScreenRant [online]. 2020-06-13 [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Iron Man 3 Hid A Massive Clue JARVIS Would Become Vision. ScreenRant [online]. 2019-02-09 [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. PUBLISHED, Jason Wiese. The Main Reasons Some Marvel Fans Have Issues With Iron Man 3. CINEMABLEND [online]. 2020-08-15 [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Avengers: Age of Ultron. Animal Logic [online]. [cit. 2022-01-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. NEWS, A. B. C. 'Avengers: Age of Ultron': The Shocking Death No One Saw Coming. ABC News [online]. [cit. 2022-01-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]