WIMP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

WIMP je v informatice zkratka označující první grafické uživatelské rozhraní založené na práci s okny, které vytvořil v roce 1980 Merzouga Wilberts.[1] WIMP je zkratka z anglického „window, icon, menu, pointer“[2][3][4] (okno, ikona, menu, ukazatel). Koncept grafického uživatelského rozhraní WIMP byl vyvinut pro počítač Xerox Alto z roku 1973 v laboratořích PARC (Palo Alto Research Center, Inc.) společnosti Xerox (dříve byla známa jako Xerox PARC) a získal si oblibu díky počítači Macintosh z roku 1984 od firmy Apple, kde byla rozšířena správa oken a přidán koncept lišty s menu (menu-bar).[5] Koncept ovládání vymyslel na Stanfordově univerzitě výzkumník Douglas Engelbart, avšak v laboratořích Xeroxu byl jeho týmem do použitelné podoby uveden bez něj.[6]

Filozofie systému WIMP[editovat | editovat zdroj]

WIMP systém obsahuje:

 • Okna, která reprezentují spuštěné programy, z nichž každý je izolován od ostatních programů, které mohou mít vlastní okna
 • Ikony, které reprezentují zkratky sloužící k provedení určité činnosti (například spuštění programu)
 • Menu, což jsou textové nebo z ikon složené nabídky, ze kterých je možné jednu vybrat a provést tak určitou akci (podobně jako u ikony)
 • Ukazatel, což je pohybující se grafický symbol reprezentující pohyb fyzického zařízení, pomocí něhož uživatel vybírá ikony, položky v menu nebo data

WIMP a GUI[editovat | editovat zdroj]

Označení WIMP je často používáno jako synonymum pro GUI (grafické uživatelské rozhraní), což není příliš přesné. WIMP používá grafiku pro zobrazení svých základních prvků (ikona, ukazatel myši), takže je jedním z grafických uživatelských rozhraní. Avšak opačný směr výkladu (tj. že každé GUI je automaticky typu WIMP) však není možný, protože ne všechna grafická rozhraní používají stejné prvky jako WIMP. Například grafická rozhraní pro mobilní telefony (v roce 2016) běžně neobsahují ani okna ani ukazatel myši, i když pro spouštění aplikací využívají ikony a mohou využívat i menu.

Jiné interpretace[editovat | editovat zdroj]

Existují i jiná vysvětlení zkratky, která zaměňují anglická slova „mouse“ a „mice“ nebo „pull-down menu“ a „pointing“.[7][8][9]

Lze například nalézt následující interpretace:

 • W: Window(s)okno, okna
 • I: Icon(s)ikona, ikony
 • M: Menu(s)kontextová nabídka; Mouse, Micemyš, myši (ne příliš časté, mějte na paměti, že myš spadá pod polohovací zařízení)
 • P: Pointing device(s)polohovací zařízení; PointingUkazování; Pointer(s)ukazatel(e) (v angličtině je výrazem pointer označována ikona kurzoru myši); Pull-down menu(s)Roletové menu (roletové menu je součástí kontextové nabídky)

Jinou možností je označení písmena P ve zkratce WIMP slovem Program, který ze zkratky dělá podstatné jméno pro označení uživatelského prostředí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. BOOTH, Charlotte. Alan Kay and the Graphical User Interface [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Markoff, John."The Cellphone, Navigating Our Lives", The New York Times, February 16, 2009. Ověřeno k December 14, 2011. "[...] so-called WIMP interface — for windows, icons, menus, pointer [...]" 
 3. HINCKLEY, Ken. Haptic Issues for Virtual Manipulation [online]. Microsoft, December 1996 [cit. 2011-12-14]. The Windows-Icons-Menus-Pointer (WIMP) interface paradigm dominates modern computing systems.. Dostupné online. (anglicky) 
 4. HINCKLEY, Ken. Input Technologies and Techniques [PDF]. Microsoft [cit. 2011-12-14]. Researchers are looking to move beyond the current "WIMP" (Windows, Icons, Menus, and Pointer) interface [...]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Andries van Dam: Post-WIMP )User Interfaces. In: Communications of the ACM, 40(2) (February 1997), pp. 63-67. Citeseer
 6. TRONNER, Pavel. Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart. Živě.cz [online]. 2017-05-17 [cit. 2017-05-17]. Dostupné online. 
 7. Flynn, Laurie."The Executive Computer; When, Oh When, Will Computers Behave Like People?", January 1, 1995. Ověřeno k December 14, 2011. ""We've taken the WIMP interface as far as it can go," he added, referring to the Windows-icon-mouse-pull-down menu." 
 8. Green, Mark (July 1991). "SIGGRAPH '90 Workshop Report: Software Architectures and Metaphors for Non-WIMP User Interfaces" in SIGGRAPH. SIGGRAPH '90, Dallas: ACM SIGGRAPH. Šablona:Citeseerx. Retrieved on 2011-12-14. "The acronym, WIMP, stands for Windows, Icons, Mice and Pointing, and it is used to refer to the desk top, direct manipulation style of user interface." 
 9. Patton, Phil."Facing the Future", The New York Times, April 14, 1996. Ověřeno k December 14, 2011. "GUI and WIMP (for window, icon, mouse and pointer) are interfaces based on framed text, drop-down menus and clickable buttons arranged along on-screen panels called tool bars." 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku WIMP (computing) na anglické Wikipedii.