Hyperlink

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jako hyperlink se ve výpočetní technice označuje odkaz, který uživateli po kliknutí či po najetí kurzorem myši automaticky zobrazuje data. Hyperlink může odkazovat jak na celý dokument, tak i na specifické části dokumentu. Text obsahující hyperlinky se nazývá hypertext. Systém softwaru pro zobrazování a vytváření hypertextů se nazývá hypertextový systém.

Hyperlink je vázaný na určitou oblast dokumentu, ze které je možno hyperlink následovat ke zdroji informací o dané problematice. Např. v online referenční příručce (Wikipedie aj.) bude velké množství slov v textu hyperlinkováno k jejich definicím. Hyperlinků se také často využívá pro odkazy uvnitř textu, např. obsah, poznámky pod čarou, bibliografie, rejstříky, přílohy a glosáře.

V některých hypertextech mohou být hyperlinky obousměrné. Existují i komplexnější seskupení hyperlinků, kde se větší množství odkazů rozvětvuje k dalším odkazům.

V závislosti na hypertextovém systému se může výsledek kliknutí na hyperlink lišit. Na webových stránkách může například kliknutí na odkaz nahradit původně zobrazovaný dokument dokumentem novým, jiné však otevřou cílový dokument v novém okně. Jindy může být samotná fráze, která ukotvuje odkaz do textu, nahrazena částí cílového dokumentu, aniž by došlo k odstranění původního dokumentu z obrazovky. Prozkoumávání hyperlinků mohou provádět i programy. Programy, které procházejí hypertexty, otevírají všechny odkazy a shromažďují z nich dané dokumenty, se nazývají web crawlery.

Kotva[editovat | editovat zdroj]

Na tuto kapitolu je přesměrováno heslo HTML kotva.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hyperlink na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]