CamelCase

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
CamelCase

CamelCase (nebo camelCase) označuje způsob psaní víceslovných frází a nadpisů, v nichž jednotlivá slova nejsou oddělena mezerami, ale každé z nich začíná velkým písmenem – nezávisle na tom, zda by tomu tak podle pravidel pravopisu mělo být. Samotný název CamelCase je příkladem tohoto stylu. CamelCase se nejčastěji používá v programovacích a skriptovacích jazycích jako identifikátory proměnných, konstant, typů/struktur, tříd, funkcí/metod a dalších prvků; v SQL k pojmenování databází, tabulek, sloupců, pohledů, spouští, klíčů a dalších; v konfiguračních souborech pro označení sekcí nebo v HTML a XML souborech v názvech elementů a atributů.

Název sám o sobě (velbloudí velikost písmen) evokuje to, že obrys textu psaného v CamelCase má „velbloudí hrby“.

Samotný CamelCase může mít počáteční písmeno prvního slova napsáno jak malým písmenem (takzvané lower-CamelCase), tak i velkým písmenem (takzvané upper-CamelCase).

Lower-CamelCase (tedy s malým počátečním písmenem prvního slova) je současně konvence psaní různých identifikátorů v programovacích nebo skriptovacích jazycích jako např. Java, PHP, Ruby atd.

Upper-CamelCase (tedy s velkým počátečním písmenem prvního slova) bylo používáno pro interní odkazy ve wiki-systémech. Od tohoto trendu se již v současnosti upouští. Pro tuto verzi existuje i název PascalCase.

Alternativou zápisu bez mezer je zápis under_score, nejčastěji buď se všemi písmeny malými (např. proměnné a funkce v jazyku C/C++) nebo všemi velkými (např. v jazyku Ruby pro deklaraci konstant).

Příklady[editovat | editovat zdroj]

  • iPod
  • nVidia
  • eBay
  • getUserSession()

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]