Virtuální plocha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Virtuální desktop v kombinaci s Compiz Fusion

Virtuální plocha (též virtuální desktop) je rozšíření pracovní plochy, respektive desktopového prostředí počítače, které přidá další "virtuální" prostor, kde mohou být umístěny aplikace, které lze mezi nimi přesouvat atd. Tyto plochy mohou být buď přepínatelné (kdy se každá chová jako samostatná další plocha) či posouvací (scrollovací), které vlastně vytvoří jednu velkou plochu a tím ji umožní vytvořit větší, než je schopen monitor či grafická karta. Některé virtuální desktopy umožňují například nastavit pro každou plochu samostatné pozadí, a další funkce.

Virtuální plocha může mimo jiné sloužit například jako náhrada dalšího monitoru pro usnadnění orientace ve větším množství spuštěných aplikací.

Virtuální plochy jsou k dispozici pro velké množství operačních systému používající grafické uživatelské rozhraní, ať už nativně, či pomocí externích programů. Jsou to například Unixové systémy používající X Window System, BeOS, Mac OS X, OS/2, přes externí programy i Microsoft Windows, nebo AmigaOS, kde se k tomuto účelu používal grafický koprocesor.