Vyproštění francouzských vojáků ze základny Karin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vyproštění francouzských vojáků ze základny Karin
konflikt: Vojenská mise UNPROFOR
trvání: Leden 1993
místo: Republika Srbská Krajina
výsledek: Úspěšná evakuace francouzských vojáků
strany
ČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
FrancieFrancie Francie
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko

JugoslávieJugoslávie Jugoslávie

velitelé
Podplukovník Petr Pavel ...

síla
ČeskoSlovensko 29 mužů
Flag of France.svg 55 mužů[1]
...
ztráty
Flag of France.svg 2 mrtví ...

Vyproštění francouzských vojáků ze základny Karin provedli v lednu 1993 příslušníci československého praporu působícího v rozpadající se Jugoslávii během mise UNPROFOR. Akce byla provedena v době, kdy už Československo neexistovalo, ale československý prapor byl rozdělen až tři měsíce poté.[2]

Na přelomu roku 1992 a 1993 se ocitla francouzská vojenská základna Karin pod minometnou palbou z chorvatské strany fronty. Francouzské jednotky na pomoc nemohly přijít, protože byly od základny odděleny zničeným mostem. V základně tou dobou bylo 55 Francouzů. Československý prapor byl tehdy jedinou funkční jednotkou UNPROFOR v oblasti [2]. Na pomoc vojákům blokovaným v základně Karin bylo vysláno 29 vojáků s 2 transportéry OT-64. Od francouzské základny byli vzdáleni 30 kilometrů. Cesta trvala dvě hodiny. Čechoslováky mimo jiné zdržely stromy spadlé na cestu. Vojáci je museli odklízet za minometné palby.

Jakmile československé transportéry dorazily na ohroženou základnu, zahájil tamní francouzský velitel evakuaci do transportérů. Tou dobou již byli dva Francouzi mrtví a několik zraněných. Jeden z nich například přišel o chodidlo.[3] Základna byla bombardována z chorvatské i srbské strany fronty.

Evakuace francouzských vojáků nakonec proběhla úspěšně. Za celou akci byli francouzským ministrem obrany vyznamenáni 4 českoslovenští vojáci francouzským Válečným křížempodplukovník Petr Pavel, major Karel Klinovský, major Stanislav Zaplatílek, npor. Aleš Opata a psycholog podplukovník Pavel Jirkovský. [2] Šlo o největší úspěch československého praporu během mise UNPROFOR[4].

Reference[editovat | editovat zdroj]