Vrin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak obce Vrin
v obci Vrin
Poloha obce Vrin
  • Kanton: Graubünden
  • Okres (Bezirk): Surselva
  • Nadmořská výška: 1448 m n. m.
  • Rozloha: 71.25 km²
  • Počet obyvatel: 260 (31.12.2005)

Vrin je obec v údolí Val Lumnezia v okrese Surselva ve švýcarském kantonu Graubünden.

Vrin, z kterého během 19. a 20. století odcházeli obyvatelé za prací, takže mu nakonec hrozilo vylidnění, se stal v 80. a 90. letech jedním z projektů posílení vesnických struktur a znovuosídlení, podporovaných švýcarskou konfederací (spolkem), společně s nadací Pro Vrin, obcí/obecní správou (samospráva, občané jako suverén), melioračního družstva, kantonální památkové péče a kateder polytechniky ETH Zürich[1].

V rámci těchto projektů byla založena družstva, sloučeny luční plochy, založeno řeznictví a jatky, vybudována víceúčelová hala, stáje a márnice, většinou v tradičním dřevěném stylu (alemánsky Strickbauweise, německy Blockbau, bloková, srubová konstrukce).

Začátkem 80. let zakoupili obyvatelé (obec) všechny volné stavební pozemky a tím zabránili spekulaci s nimi. Vrinský architekt Gion A. Caminada[2], syn jednoho ze sedláků a vyučený truhlář, plánuje a realizuje prakticky všechny stavby pro obec.

Projekt obnovy a znovuosídlení Vrinu vzbudil pozornost za hranicemi regionu, zejména mezi odborníky zabývajícími se problematikou vylidňování (migrace) a stavbami nenarušujícími původní ráz. V roce 1998 dostala obec Vrin Wakkerovu cenu za „pečlivou integraci nových hospodářských zemědělských budov do vesnického kontextu.“

Podle sčítání lidu v roce 2000 se obyvatelé Vrinu z 96 % hlásili k rétorománské řeči jako hlavní, a 99 % k tomu že jí běžně hovoří. Čímž je Vrin jednou z mála obcí Graubündenu, kde rétorománština převládá.

Obec dnes žije ze spolkových subvencí, dále spolkem subvencovaným zemědělstvím, drobným řemeslem a turismem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vrin - Gesamtentwicklung eines Dorfes, Infoservice alpMedia (Gion A. Caminada)
  2. Gion A. Caminada / Cons, Vrin, archiweb.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]