Přeskočit na obsah

Vojtěch Jandečka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vojtěch Jandečka
Narození3. října 1914
Neurazy
Úmrtí28. července 1973 (ve věku 58 let)
Praha
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Karlovy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vojtěch Jandečka (3. října 1914 Neurazy28. července 1973 Praha) byl český právník, který se snažil prosazovat myšlenky křesťanskodemokratické politiky. Za své politické aktivity byl však postihován nejprve nacistickým a poté komunistickým režimem. V českých i slovenských věznicích známých krutými podmínkami strávil dohromady 18 let, přičemž část posledního trestu mu byla ještě prominuta kvůli vážnému zdravotnímu stavu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vojtěch Jandečka se narodil v Neurazech u Nepomuka křesťanským rodičům Jakubu Jandečkovi (1874–1967) a Marii, roz. Beníškové (1876–1931).[zdroj?] V roce 1936 odešel do Prahy studovat práva. Zapojil se do činnosti katolických studentských organizací a také protinacistického odboje. V listopadu 1939 se účastnil příprav pohřbu Jana Opletala. Stejně jako stovky dalších mladých lidí byl poté internován v koncentračním táboře Sachsenhausen, odkud byl propuštěn až v roce 1942.

Během květnového povstání v závěru 2. světové války organizoval bojové skupiny studentů v Praze i dalších městech. Zastával hodnoty prvorepublikové demokracie, byl činný i v československé straně lidové.

Pamětní deska na vinořské faře z roku 2002

Ve svém politickém angažmá pokračoval i po únoru 1948. Na podzim téhož roku svolal k salesiánskému faráři na faru do Vinoře tajnou schůzku, které se dále účastnila Milada Horáková, bratr tehdy již bývalého prezidenta Edvarda Beneše Vojta Beneš, Josef Nestával a Zdeněk Peška. Schůzku se však nepodařilo utajit. Jandečka byl v lednu 1949 obviněn z toho, že jeho cílem na schůzce bylo založit ústředí protikomunistického odboje. Za několik měsíců později byl pro velezradu odsouzen ke dvaceti letům odnětí svobody.[1]

V květnu 1960 byl po amnestii podmínečně propuštěn. Krátce poté byl však opět znovu zatčen - tentokrát s odůvodněním, že chystá přípravu znovuobnovení křesťansko-demokratické strany. Jeho činnost byla kvalifikována jako „podvracení republiky“ a dr. Jandečka byl odsouzen k dalším čtyřem letům odnětí svobody a dokončení trestu prvního. Vzhledem k vážnému zdravotnímu stavu mu byl na žádost rodiny koncem roku 1964 zbytek trestu prominut.

V květnu 1969 byl zvláštním senátem Městského soudu v Praze plně rehabilitován a jeho rozsudek z roku 1949 byl zrušen. [2]

Zemřel ve věku 58 let v nemocnici Na Františku.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SLINTÁK, Petr. Zapomenuté portréty – Vojtěch Jandečka [online]. Rozhlas.cz, 2012-3-22. Dostupné online. 
  2. Dr. Jandečka a dr. Boublík rehabilitováni.. Rudé právo. 15. 5. 1969, s. 2. Dostupné online.