Vodní nádrž Tatrovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodní nádrž Tatrovice
V květnu 2022
V květnu 2022
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský
OkresSokolov
ObecTatrovice
Tatrovice
Tatrovice
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rok19661969
Rozloha22 ha
Objem1,77 mil. m³
Max. hloubkamax. 25 m
Ostatní
Typpřehrada
Nadm. výška595 m n. m.
Přítok vodyTatrovický potok
Odtok vodyTatrovický potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodní nádrž Tatrovice je přehradní nádrž ležící 600 m západně od obce Tatrovice (hráz), 3 km jihovýchodně od Jindřichovic. Hráz je přímá, sypaná. Vodní dílo Tatrovice je postaveno na Tatrovickém potoce v okrese Sokolov. Vlastníkem i provozovatelem je Sokolovská uhelná p.n. a.s., 200 metrů dlouhá hráz přehrady je volně přístupná pro pěší. Je zde možnost přírodního koupání, okolní pláže jsou písčité a travnaté, jedna z pláží slouží jako nudistická. Nádrž začala být budována v roce 1966 a dokončena byla v roce 1969. V nejhlubším místě dosahuje voda 25 metrů.[1]

K doplňování přehrady slouží mimo Tatrovického potoka i potrubní přivaděč od jímacího objektu na potoce Skřiváň u obce Šindelová.

Účel[editovat | editovat zdroj]

Vodní nádrž Tatrovice slouží jako zásobárna technologické vody pro průmyslový komplex Vřesová Sokolovské uhelné. Voda z přehrady je vedena spodní výpustí hráze do manipulačního domku pod hrází a přes MVE do koryta potoka. Malá vodní elektrárna je spodním objektu osazena dvěma Bánkiho turbínami. Na pravém břehu pod hrází je po 150 metrech voda jímána do potrubí a gravitačně vedena do průmyslového komplexu ve Vřesové.

Do roku 2009 byla voda z přehrady využívána také jako zdroj pitné vody pro průmyslový komplex Vřesová a obec Vřesová. Voda z potrubního přivaděče byla ve svahu pod parkovištěm nákladních vozidel čerpána do objektu úpravny pitné vody v areálu komplexu. Pro proměnlivé kvalitativní parametry vstupní vody a obtížně udržitelnou kvalitu pitné vody u koncových odběratelů se přikročilo k přepojení na přivaděč pitné vody sokolovské vodohospodářské společnosti. V areálu průmyslového komplexu Vřesová zůstala na řadu pitné vody v provozu posilovací čerpadla a vodojemy.

Ochranné pásmo vodního zdroje na vodní nádrži Tatrovice bylo v minulosti řádně označeno, ale nebylo zcela dodržováno a nádrž byla již od svého vzniku využívána k rekreaci.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Broža V. a kol., Přehrady Čech, Moravy a Slezska, Liberec 2005

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]